Ágyi poloska támadta meg az otthonát? Így mentheti meg a ruháit

Az ágyi poloska kiirtása nehéz, de nem reménytelen.

2024. december 4., 14:35

Szerző:

Az ágyi poloska megjelenése egy lakásban rengeteg kellemetlen percet szerezhet az egész családnak. Rossz hír, hogy nem nehéz hazavinni, és az elmúlt években sajnos egyre több helyen terjedt el. Akár egy moziban töltött este alatt is megbújhat a ruhadarabokban, amelyekről aztán könnyen átkerülhet a lakás olyan pontjaira, ahol napközben megbújhat, éjszakánként pedig a lakók vérével táplálkozhat.

Jelenlétére általában a viszkető csípések utalnak, amelyekből testszerte egyre több lesz, és bár elsőként sokan allergiára gondolnak, egy bőrgyógyász gyorsan megállapítja: itt bizony poloska-járványról van szó. Ha már elszaporodott a lakásban, érdemes szakembert hívni, a házi módszerek ugyanis nem elég hatékonyak – a számukat talán lehet csökkenteni ilyen módon, de mivel egyetlen példány is rengeteg petét rakhat le, teljesen kiirtani így esélytelen.

A legnagyobb bosszúságot nem is a csípések, hanem az okozza, hogy sok szakember azt tanácsolja, hogy a fertőzött lakásból minden ruhaneműtől váljanak meg az ott lakók. Ez jelentős anyagi és egyéb károkat okozhat, azonban nem érdemes kétségbe esni, mert a megfelelő módon még van esély a ruhák megmentésére.

Az ágyi poloska így tűnik el mindenhonnan

A The Spruce összegyűjtötte azokat a lépéseket, amelyekkel ki lehet irtani a ruhákból is a poloskákat. Általában a fal repedéseiben, a bútorok réseiben bújnak meg tömegesen, különösen az ágy közelében, hiszen így az emberi test hőjét érzékelve éjjel könnyedén megtalálják táplálékforrásukat: az embert. Ugyanakkor az sem ritka, hogy az ágyneműben és a ruhákban bújnak meg, ezért ezeket is kezelni kell. A szakemberek nagy része tart a visszafertőződéstől, ezért javasolja, hogy az érintettek váljanak meg ezektől, de néhány óvintézkedés betartásával megéri tenni egy próbát.

Az első és legfontosabb teendő, hogy az irtással egyidőben minden olyan ruhaneműt és szövetet össze kell gyűjteni, amely a fertőzött helyiségben volt, ugyanis bármelyik darabban megtelepedhetnek a kártevők. Egy műanyag zsák ideális ehhez, amelyet szorosan le kell zárni még abban a helyiségben, ahol már észlelték az ágyi poloska jelenlétét.

A mosható ruhadarabokat külön zsákba kell gyűjteni, és ezeket úgy kell behelyezni a mosógépbe, hogy a zsák szája is bekerüljön a mosógép dobjába, tehát hogy véletlenül se érintkezhessenek semmivel ezek a ruhák. Az ágyi poloska egészen apró, így nehéz észrevenni, és gyorsan kiszabadulhat. A ruhákat a lehető legmagasabb hőfokon kell kimosni, amit csak az anyagok elbírnak. Különleges mosószerre nincs szükség. Amennyiben nincs mód az azonnali mosásra, és az anyag lehetővé teszi, az alkoholos permet segíthet abban, hogy a kifejlett példányok elpusztuljanak, de a petéket ez a módszer nem öli meg – a forró víz azonban hatékony.

Azokat a ruhadarabokat, amelyeket csak vegytisztítani lehet, érdemes szárítógépben, magas hőfokon átszárítani. Ahol erre nincs mód, jó megoldás lehet a fagyasztás is: legalább 4 napig kell a fagyasztóban hagyni az olyan szövetből készült darabokat, mint például a selyemruhák vagy a plüssállatok. Ezt követően alaposan ki kell porszívózni ezeket, a porzsák tartalmát pedig ki kell üríteni.

Nagyon fontos, hogy a ruha tárolására szolgáló zsákokat, és minden egyéb szemetet azonnal ki kell dobni, de a lakásból is el kell távolítani, ugyanis az ágyi poloska könnyedén kiszabadulhat. A fentiek betartásával azonban eredményesen kezelhető a probléma.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)