Zsírmáj: lassan népbetegség és már nem az alkohol okozza
A zsírmáj súlyos állapot, amelynek az az egyik veszélye, hogy kezdetben tünetmentes.
A zsírmáj, más néven szteatózis hepatisz, olyan állapot, amelyben túlzott mennyiségű zsír halmozódik fel a májsejtekben. Ez a felhalmozódás akkor válik problémássá, amikor a zsír mennyisége meghaladja a máj súlyának 5%-át – írja a Cleveland Clinic.
A zsírmáj típusai
A zsírmáj két fő típusra osztható a kiváltó okok alapján:
Alkohollal összefüggő májbetegség (ALD): Ez a típus a túlzott alkoholfogyasztás következtében alakul ki. Minden alkalommal, amikor a máj alkoholt bont le, bizonyos májsejtek elpusztulhatnak. Bár a máj képes regenerálódni, a túlzott alkoholfogyasztás meghaladhatja a regenerációs képességet, ami zsírfelhalmozódáshoz vezethet.
Metabolikus diszfunkcióval összefüggő szteatózis (MASLD): Korábban nem-alkoholos zsírmájbetegségként (NAFLD) ismerték. Ez a típus nem kapcsolódik a jelentős alkoholfogyasztáshoz, hanem inkább anyagcsere-rendellenességekhez, mint például elhízás, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás és lipid rendellenességek. Sajnos ma már ez a gyakoribb kiváltó oka a zsírmájnak.
A zsírmáj tünetei
A zsírmáj azért is olyan veszélyes, mert gyakran tünetmentes, különösen a korai szakaszban. Amikor tünetek jelentkeznek, azok általában általános jellegűek, mint például:
- Fáradtság
- Diszkomfort vagy fájdalom a has jobb felső részén
- Étvágytalanság, hányinger
- Puffadás
Előrehaladottabb állapotban a tünetek súlyosbodhatnak, és kialakulhatnak olyan szövődmények, mint a májgyulladás, fibrózis (a kötőszövet kóros elszaporodása) vagy akár cirrózis (májzsugorosdás).
Mivel a zsírmáj gyakran tünetmentes, gyakran véletlenül fedezik fel más okból végzett vizsgálatok során.
A zsírmáj kezelése
A kezelés fő célja a kiváltó okok kezelése és a májkárosodás megelőzése. A lehetséges kezelési módok közé tartoznak:
Életmódbeli változtatások, az egészséges étrend követése, rendszeres testmozgás és a testsúly csökkentése.
Az alkoholfogyasztás mérséklése vagy teljes elhagyása elengedhetetlen az ALD esetében.
Bizonyos esetekben gyógyszerek alkalmazása szükséges a társbetegségek, mint például a cukorbetegség vagy a magas koleszterinszint kezelésére.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)