Ijesztő mértékben terjed ez a rákípus, a WHO figyelmeztetést adott ki
Aggasztó a helyzet a Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint: úgy látják, a rák egy konkrét típusa egyre többeknél alakul majd ki a következő években.
A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség előrejelzései alapján a rák egyik típusának előfordulása drasztikus mértékben növekedni fog a következő 25 évben, amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint is aggodalomra ad okot – derül ki a The Guardian cikkéből.
A mellrák jelenleg is az egyik leggyakoribb daganattípus, amely a nők körében ott van a vezető halálokok között. A kutatók szerint előfordulási aránya a jövőben még magasabb lesz. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) elemzése szerint a 2050-ig tartó időszakban világszerte minden 20. nőnél diagnosztizálják majd ezt a betegséget élete során, ami százalékosan azt jelenti, hogy a jelenleginél 38%-kal több betegnél állapítják majd meg a betegséget. Ez a halálozási adatokra is hatást gyakorol: az előrejelzés szerint 68%-kal többen fognak meghalni ebben a daganatos betegségben.
A diagnosztizált betegek száma jelenleg is emelkedő tendenciát mutat, és valószínűsíthető, hogy ezen adatok tovább romlanak majd. Dr. Joanne Kim, a Nemzetözi Rákkutató Ügynökség kutatója így fogalmazott
„Percenként négy nőnél diagnosztizálnak mellrákot világszerte, és egy nő belehal a betegségbe, és ezek a statisztikák egyre rosszabbak."
Számszerűsítve és világszinten mindez azt jelenti, hogy 2050-re már évi 3,2 millió új megbetegedéssel és 1,1 millió, a mellrákkal összefüggésbe hozható halálesettel kell számolni, amennyiben nem sikerül visszaszorítani a folyamatot.
A mellrák kialakulása több tényezőtől függ
A már kialakult betegség a kezdeti fázisban sok esetben eredményesen kezelhető, de az orvosok minden esetben a megelőzés fontosságát hangsúlyozzák, annak ellenére is, hogy bizonyos egyéneknél a mellrák az óvintézkedések mellett is kialakulhat.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen okok állhatnak a mellrák kialakulása mögött, hiszen csak ennek tudatában lehet hatékonyan tenni a megelőzés érdekében. Kétségtelen, hogy sajnos bizonyos genetikai tényezők hajlamosíthatnak a betegség kialakulására. Akinek például előfordult már a betegség a családjában, akár két-három generációra visszamenőleg is, annak érdemes mindent megtennie a megelőzés érdekében, és nagyobb figyelmet fordítania a rendszeres szűrővizsgálatokra.
A betegek számának emelkedése mögött egyéb tényezők is állhatnak, hiszen például a népesség elöregedése, illetve a pontosabb diagnosztikai módszerek is azt eredményezik, hogy egyre több esetre derül fény. Arról is szót kell ejteni, hogy az egészségtelen életmódból fakadó kockázati tényezők továbbra is fennállnak, és ezek kiiktatása kulcsfontosságú lenne.
A szakemberek szerint a preventív vizsgálatok elvégzése fontosabb, mint valaha, ahogyan az is, hogy a lakosság a lehető legtöbb kockázati tényezőt kiiktassa. Ezek közé tartozik a dohányzás, az alkoholfogyasztás és az elhízás, valamint a mozgásszegény életmód. A szakemberek úgy vélik, akinek ezeken sikerül változtatnia, máris nagyon sokat tett a betegség megelőzése érdekében.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)