Ha visszér kínozza, ezek a legjobb fájdalomcsillapító trükkök

A visszér, illetve az ezzel kapcsolatos problémák világszerte rengeteg embert érintenek.

2024. december 1., 18:25

Szerző:

Tévhit, hogy a visszér a fiatalabb generációk esetében nem alakul ki: Magyarországon is egyre többen vannak azok a fiatalok, akiknek már a harmincas éveikben meg kell küzdeniük ezzel az állapottal. A vénák kitágulásával járó betegség nem nyújt szép látványt, de nem ez a legnagyobb probléma vele: idővel akár életveszélyes állapot is kialakulhat – figyelmeztetett a Mayo Clinic.

A szív- és érrendszeri betegségek egyre nagyobb számban fordulnak elő világszerte, ennek hátterében pedig egyéb betegségek, környezeti ártalmak és helytelen életmódbeli szokások is állhatnak. A visszér esetében azonban a genetikai tényezők is fontos szerepet játszanak: kétségtelen, hogy családi halmozódás esetén nagyobb eséllyel alakul ki a betegség a következő generáció tagjainál is.

A visszér gyakorlatilag azt jelenti, hogy a vénák kitágulnak, elsősorban a lábakon, így az elhasznált vér, illetve a káros anyagok nem tudnak távozni a végtagokból. Ez duzzanatot és fájdalmat idéz elő, amely súlyosbodó állapot esetén már szemmel is látható, hiszen az erek kitüremkednek, különösen a térdhajlatokban vagy a vádlikon. Az elhasznált vért a vénák feladata elszállítani a tüdőbe, ám ebben az esetben ez elégtelenül teljesül. A visszér mindenképpen kezelést igényel, mert a lábak ödémásodása és a fájdalom idővel a mozgást is ellehetetlenítheti, és életveszélyes állapot is kialakulhat: a kitágult erekben könnyebben alakulhat ki vérrög, amely akár embóliához is vezethet.

A visszér jól kezelhető, de figyelmet érdemel

Ma már többféle módszer is létezik a visszér kezelésére. Ambuláns beavatkozásokkal is enyhíthetőek a tünetek, hiszen az ereket akár műtéti úton is szűkíthetik, esetleg lezárhatják. Azt azonban érdemes tudni, hogy mind a megelőzésért, mind a már kialakult visszér tüneteinek enyhítéséért nagyon sokat tehetnek maguk a páciensek is.

Kétségtelen, hogy a rengeteg ülés vagy állás, ahol a vérnek a gravitációval ellentétesen kellene haladnia, mindig hajlamosíthatnak arra, hogy kialakuljon a betegség. Akinek a munkaköréből fakadóan sokat kell állnia vagy ülnie, annak érdemes nagyobb figyelmet fordítania a megelőzésre, amely bizonyos esetekben egyúttal a kezelést is jelentheti. A kompressziós harisnya viselése például rendkívül hasznos, hiszen ez a kiegészítő nem engedi az erek kitágulását, így hozzájárul a normál vérkeringéshez. A fájdalomcsillapításban is fontos szerepet játszik, hiszen a kitágult erek miatt a láb megduzzad, ami egyre erősödő fájdalommal jár.

Az érintetteknek azt javasolják, hogy kerüljék a nagymértékű sófogyasztást, ugyanis ez is hozzájárulhat az ödémásodáshoz, valamint mellőzzék a magassarkú cipők viselését. A testmozgás jótékony hatásairól gyakran beszélnek az orvosok, és tény, hogy visszér esetén is sokat segíthet a vérkeringés és a fájdalom enyhítésében.

A lábakat érdemes naponta többször is felemelni, felpolcolni: különösen azoknak szükséges erre figyelniük, akik sokat állnak napközben, nekik szigorúan betartandó szüneteket kell tartaniuk. Arra is nagy hangsúlyt kell fektetni, hogy az érintetteknek árthat, ha hosszú ideig nem változtatnak pozíciót, ez ugyanis szintén hátráltatja a vér megfelelő áramlását.

A nagy súlyfelesleg, illetve a szűk ruhák viselése is megnehezíti a vénák számára, hogy megfelelően lássák el a feladatukat, így ezeket szintén orvosolni szükséges. A szakemberek szerint a fentiek betartásával a megelőzés és a fájdalomenyhítés érdekében is sokat tehetnek a betegek.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)