Ezért lehet veszélyes, ha műanyag dobozban tárolja az ételt a hűtőben
Nagyon sokan tárolják műanyag dobozban az ételt, és nem is tudnak róla, hogy milyen veszélyeket rejt.
A műanyag dobozok nagyon népszerű alternatívának számítanak, ha ételtárolásról van szó. Főzés után sokan előre kiszedik az egyes adagokat, ezzel akár jelentős helyet is megtakaríthatnak a hűtőben. A népszerű dobozoknak azonban vannak veszélyei, derült ki a Huffpost cikkéből.
Akár problémát is okozhat, ha így tárolja az ételt
A lap a cikkében leírja, hogy többféle műanyag doboz létezik. Eleve vannak olyan típusok, melyeket csak egyszer lehet használni. Különféle anyagokat bocsáthatnak ki melegítés során, ezért nem ajánlatos tárolni, sőt még melegíteni sem bennük. Az ilyen dobozokat azonnal a kukába kell dobni, ahogy kikerült belőlük az étel.
Ezzel szemben vannak a vastagabb műanyagból készült dobozok, melyeket külön arra terveztek, hogy azokat többször is felhasználjuk. Azonban ezeket a dobozokat sem lehet olyan sokáig használni, mint ahogyan sokan teszik. Erről Trevor Craig, a Microbac Laboratories tudósa és élelmiszer-biztonsági szakértője beszélt a lapnak. Elárulta, hogy ebben az esetben nincs szó szigorú időkeretről, de érdemes minden esetben figyelembe venni, hogy milyen állapotban van az adott doboz.
„Ahogy egy taroló öregszik, megjelenhetnek a veszélyei, elkezd repedni, kitörni, deformálódni, és megváltozik a szaga és elszíneződik, ezek a kevésbé aggályos dolgok. Amint elér egy olyan pontot, ahol ez a helyzet, akkor a dobozt újra kell hasznosítani és ki kell cserélni”
– mondta a lapnak.
Nem szabad régi dobozokat használni
A szakértők szerint, a műanyag dobozok nagyszerűen jelzik, ha már ki kell őket cserélni. Ilyen esetekben valóban elszíneződések jelenhetnek meg, illetve kellemetlenné válhat a szaguk. Ezek pedig mosogatás után is megmaradnak. Ha nem sikerül a kellemetlen szagokat és a foltokat eltávolítani, az egy jel, hogy elérkezett a csere ideje.
Azonban 10 évnél régebbi dobozokat abban az esetben sem ajánlatos használni, ha nincs semmi bajuk. A gyártókra korábban még más előírások vonatkoztak, így lehetnek olyan dobozok, amelyek biszfenol A-t vagy BPA-t tartalmaznak, ezek pedig beszivároghatnak az ételekbe.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)