A mikroműanyag újabb sokkoló rizikója: már az emberi vérben is megtalálták

Felmérni sem lehet még azokat az egészségügyi kockázatokat, amelyeket a mikroműanyag emberi vérben való jelenléte okoz. 

2024. november 18., 17:24

Szerző:

A mikroműanyag az, amit 5 milliméternél kisebb műanyagdarabként definiálnak, a fogyasztói termékek, például az egyszer használatos műanyag palackok, élelmiszercsomagolások és műanyaggranulátumok – a csomagolás, autóalkatrészek, játékok és egyéb tárgyak gyártásához használt apró műanyagdarabok – ártalmatlanításából és lebomlásából származik – írja a Forbes.

A mikroműanyag belülről is kibéleli a szervezetet

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra hívja fel a figyelmet, hogy a saját környezetszennyezésünk áldozatai leszünk. Ahogy a használt műanyag tárgyakat az óceánokba és a hulladéklerakókba dobják, a mikroműanyagok a szennyezett tavakon, folyókon és torkolatokon keresztül az emberi vízforrásokba kerülnek – magyarázza az Egészségügyi Világszervezet –, és a légkörbe is kerül belőlük, amikor a műanyagokat tartalmazó buborékok az óceán felszínén szétpukkadnak – állapították meg a Princeton kutatói.

Az emberek közvetlenebb módon, gyakran az élelmiszereken keresztül is beviszik a mikroműanyagokat – kínai tudósok szerint több ezer tonna mikroműanyag került a termőföldekre, és némelyikük felszívódott a növényekbe. Olasz kutatók műanyagokat fedeztek fel emberi fogyasztásra szánt halakban, és a Journal of Hazardous Materials című szaklapban megjelent tanulmány szerint pedig a magas hőmérsékletnek kitett tárolóedényekből mikroműanyagok kerülhetnek a bennük lévő élelmiszerekbe.

Egy, a Természetvédelmi Világalap megbízásából készült tanulmányról a Guardian számolt be,  eszerint

az átlagember hetente körülbelül 5 gramm műanyagot nyel le,  körülbelül egy hitelkártya súlyát

–, más kutatások szerint pedig az átlagember évente legalább 50 000 mikroműanyag-részecskét eszik, és ez a szám az ultra-feldolgozott élelmiszerek esetében vélhetően jelentősen megnő.

Már az emberi vérben is megtalálták a mikroműanyagot

2022-ben holland kutatók találtak először mikroműanyagokat az emberi vérben. Aggasztó, hogy a tesztalanyok majdnem 80%-ában találtak részecskéket. A kínai tudósok pedig 2023-ban szívműtéten átesett emberek szívében fedezték fel őket.

A mikroműanyagok teljes hosszú távú hatása az emberi egészségre még nagyrészt ismeretlen, de kutatások tucatjai hozzák összefüggésbe a részecskéket a tüdőgyulladással és a tüdőrák, az anyagcserezavarok, a neurotoxicitás, az endokrin zavarok, a súlygyarapodás, az inzulinrezisztencia és a csökkent reproduktív egészség kockázatával.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Sergio Hanquet / Biosphoto / Biosphoto via AFP)

2024. december 15., 09:19

A bejgli mára összeforrt a karácsonnyal, az ünnepi asztal elmaradhatatlan kellékévé vált. De a sütemény amilyen finom, az elkészítése annyi bosszúságot okozhat, főleg ha szétreped. A következőkben azonban megmutatjuk, hogyan kerülhető el a probléma!