A visszaváltási rendszer után a MOHU ingyen biztosítaná ezt a szolgáltatást

A MOHU szerint a visszaváltási rendszer megoldja a műanyaghulladékkal kapcsolatos problémák egy részét, de van még teendő.

2024. november 27., 17:57

Szerző:

Kétségtelen, hogy Magyarországon nem indult zökkenőmentesen a visszaváltási rendszer bevezetése: a REpontokon többféle problémával is szembesülhettek, akik megpróbálták visszaváltani a PET-palackokat, és számos nehézséggel kellett megküzdeniük a vásárlókon kívül az italgyártóknak és a boltoknak is. A MOHU azonban a jövőben nem csak a műanyagból és fémből készült italosdobozok gyűjtéséhez járulna hozzá – számolt be róla a MOHU a saját weboldalán.

A visszaváltási rendszer finomhangolása még folyamatban van, miután fény derült a rendszer hibáira. A lakosság körében is időbe telik, mire mindenki megismeri a rendszer működését. A MOHU azonban már új vizekre evezett: nem csak a műanyag-hulladék sorsa iránt mutat érdeklődést.

A szelektív hulladékgyűjtés valóban fontos a környezetvédelem szempontjából, és most úgy tűnik, a hulladékgazdálkodási társaság ebben nagyobb szerepet is vállalna.

A visszaváltási rendszer nem elég

A MOHU korábban is hangsúlyozta, hogy az italok csomagolásán kívül az egyéb hulladéktípusok szelektív gyűjtésére is nagy szükség van. A MOL-hoz tartozó társaság ehhez kíván hozzájárulni a legújabb ötletével, amely a hulladékgyűjtési programja keretében valósul meg.

A MOHU a napokban egy közleményt adott ki, amelyből kiderül, hogy a jövőben növelnék a szelektív hulladék arányát, ehhez azonban a lakosság közreműködésére is szükség van. Ehhez kívánnak segítséget nyújtani azzal, hogy több mint egymillió kukát osztanak ki 2025 végéig a lakosság körében. A folyamat már meg is kezdődött, több társasházba már eljuttatták a gyűjtőedényeket.

A kukák egyik fele a konyhai élelmiszer-hulladékok összegyűjtésére alkalmas, másik fele pedig a papír-, műanyag- és fémhulladékok szelektív gyűjtését teszi lehetővé. Ezeket elsősorban ott szeretnék kiosztani, ahol eddig csak zsákokban történű gyűjtésre volt lehetőség, ami jóval kevésbé hatékony, hiszen ezek könnyen kiszakadnak, és használatuk a lakosság számára is sokkal kényelmetlenebb.

Bíznak benne, hogy a kukákkal még inkább ösztönözhetik a szelektív hulladékgyűjtést, amely az Európai Unió által előírt hulladékgazdálkodási célok eléréséhez is feltétlenül szükséges. A cég közleményéből az is kiderül, hogy további beruházásokat is terveznek. Ezek közé tartozik például, hogy több ezer textilgyűjtő konténert helyeznek ki, illetve hogy a következő években a kukásautó-állományt bővítik és modernizálják.

A több száz milliárdos projekt keretében 83 új hulladékudvart hoznának létre, és válogatóüzemeket, valamint energetikai hasznosítót is építenek a tervek szerint. Mint írják:

„A MOHU vállalta, hogy a települési hulladékoknál 2035-ig eléri az Európai Unió által meghatározott 65 százalékos újrahasznosítási arányt. Ez a szám Magyarországon jelenleg 32 százalékon áll.”

Ehhez hozzájárul az is, hogy kötelezővé vált az italokat visszaváltható csomagolásban értékesíteni, és közleményük szerint ma már naponta 5-6 millió üveget, alumíniumdobozt és PET-palackot vált vissza a lakosság. A felmérések szerint a papír-, műanyag-és fémhulladékok szelektív gyűjtése is 20-40 százalékkal növekedett ott, ahol korábban kukákat osztottak ki, és ezt mindenképpen biztatónak tartják. A kukákat bizonyos társasházakba már eljuttatták - a cég tervei szerint 2025 végéig osztanák ki az összes gyűjtőedényt, amelyektől a szelektíven gyűjtött hulladékok arányának növekedését várják.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)