Üveget váltana vissza? A MOHU visszaváltási rendszere ezt a típust még mindig nem ismeri el

Aki elsősorban környezetvédelmi szempontok miatt használja a visszaváltási rendszert, annak csalódnia kell.

2024. november 3., 12:28

Szerző:

Az italos üvegeket a visszaváltási rendszer felismeri, ám aki egyéb üvegtípust szeretne újrahasznosítani, nincs egyszerű helyzetben – hívta fel a figyelmet az EconomX.

Mint ismeretes, július óta Magyarországon is csak olyan csomagolásban hozhatóak forgalomba az italok, amelyeket vissza lehet váltani, a MOHU automatái pedig képesek felismerni a PET-palackokat, az üvegeket és az alumínium dobozokat is. Mindez környezetvédelmi szempontból előnyös, hiszen a korábban szelektív hulladékgyűjtőkre kerülő szemét mennyiségét csökkenti, és egyúttal az újrahasznosítást is biztosítja.

Az már más kérdés, hogy a rendszer a visszajelzések alapján korántsem működik zökkenőmentesen minden szempontból. A vásárlókat legutóbb az háborította fel, hogy mint azt a 168.hu is megírta, 5000 forintban maximalizálták az egyszerre visszaváltható italcsomagolások értékét. A MOHU szerint ekkora mennyiséget egyszerre nem sokan akarnak visszaváltani, és amennyiben mégis, egy új tranzakció keretében erre is van mód. Az automaták működésében is adódnak problémák, és bizonyos üvegeket csak nehezen ismer fel a rendszer, akár többször is próbálkozni kell, mire a gép képes leolvasni a megfelelő kódokat az adott palackról, és visszaváltja azt.

Sokak szerint viszont ennél is nagyobb probléma, hogy bizonyos hulladéktípust a REpontokon nem is lehet visszaváltani, pedig ez szolgálná leginkább a környezetvédelmet.

Nem minden üveg egyforma a visszaváltási rendszer szempontjából

Már a MOHU automatáinak megjelenése előtt is léteztek szelektív hulladékgyűjtő kukák, amelyekben kezdetben a papír és a műanyag mellett üveget is el lehetett helyezni. Később ez a harmadik típus eltűnt a kukák közül a legtöbb helyen, az üveghulladék pedig a legtöbb esetben a kommunális hulladékkal kerül kidobásra.

A MOHU automatái jelenleg a műanyagból, fémből vagy üvegből készült, 0,1-3 literig terjedő csomagolással ellátott italok esetében lehet opció, ezeket a csomagolásokat képes visszaváltani. Ugyanakkor üveghulladék nemcsak az italokból keletkezhet, hanem például a befőttek fogyasztása miatt is. A befőttesüvegek visszaváltására, vagy legalább az üveghulladék szelektív elhelyezésére jelenleg korlátozottak a lehetőségek, és ezen a MOHU automatái sem segítenek.

Régen hatékonyabb volt az üveg újrahasznosítása

Az üvegek, köztük a befőttesüvegek korábban visszaválthatóak voltak, ami már csak azért is lényeges, mert az üveg nem bomlik le, az előállítása pedig hatalmas energiabefektetést igényel, így az újrahasznosítása logikus lenne. Ez utóbbi sem könnyű feladat, hiszen egy speciális eljárás szükséges az üvegek összetöréséhez, szétválogatásához, majd beolvasztásához.

Jelenleg a hulladékszigeteken van mód arra, hogy megfelelő kukában helyezze el a lakosság a befőttesüvegeket, a bébiételek csomagolását, a sörös és boros palackokat, a konzervek és az ásványvizek üvegeit, valamint a röviditalok csomagolását, amennyiben azok üvegből készültek.

Meghatározott feltételeknek megfelelő üvegeket egy kisebb vállalkozás is visszavesz 5-10 forintos áron a budapesti székhelyén, de sokféle üvegtípus nem felel meg az újrahasznosításra vonatkozó szabványoknak, így ezeket továbbra lehet visszaváltani. A befőttesüvegeket a közösségi akciók keretében kaphatnak új esélyt arra, hogy hasznosuljanak: egyre több piacon működnek olyan gyűjtőpontok, ahol le lehet adni a feleslegessé vált üvegeket. Valójában a kommunális hulladékba való bedobástól bármelyik fenti megoldás előnyösebb, hiszen összetörve az üveg is rendkívül veszélyes hulladékká válhat, amely akár komoly sérüléseket is okozhat.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)