A visszaváltási rendszert átverő trükk terjed: súlyos bajba kerülhet, aki ezzel próbálkozik
A visszaváltási rendszert egyre többen próbálják meg kijátszani.
A visszaváltási rendszer még mindig tartogat meglepetéseket, most például egy, a neten keringő videó hívja fel a figyelmet arra, mennyire könnyen kijátszhatók az automaták. Egy egyszerű trükkel ugyanis bármelyik, még nem betétdíjas palack könnyedén REpont kompatibilissé varázsolható.
Átverhető a visszaváltási rendszer
Egy Facebook-felhasználó által közzétett videó tanúsága szerint a MOHU palackvisszaváltó automatái könnyebben átverhetők, mint azt bárki hinné. A gépek ugyanis simán visszaveszik a még nem betétdíjas palackokat is, ha valaki nyomtat hozzájuk egy releváns vonalkódot – írja a Dívány. A felvétel tanúsága szerint semmi mást nem kell tenni, mint felmenni egy bárki számára ingyenesen elérhető vonalkódkészítő weboldalra, ahol pillanatok alatt újra lehet alkotni az 50 forintos betétdíjjal rendelkező palackok vonalkódját. A videó készítője elmondja, a palack súlya vagy mérete sem fontos, egyedül a vonalkódot méri le vonalzóval, hogy a nyomtatandó majd azzal megegyező legyen. Ezt követően csak be kell pötyögni egy betétdíjas palack vonalkódját, a rendszer pedig máris legenerálja azt. Ha kész csak ki kell nyomtatni és már fel is lehet ragasztani a nem betétdíjas üvegekre. A felvétel szerint ezeket a kvázi hamisított palackokat ugyanúgy elfogadják az automaták, bár ezt a videóban már nem mutatja meg a készítő.
Börtön is járhat érte
Ugyanakkor arra fontos felhívni a figyelmet, hogy a fenti manőver egyértelműen bűncselekménynek számít. Ahogyan arról lapunk korábban beszámolt, mások is rájöttek már a vonalkód sokszorosítás titkára, ezzel csupán annyi a baj, hogy az információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntette valósul meg. Talán hihetetlennek hangzik, de ezért alapesetben 3 év börtön járhat, ha pedig valaki üzletszerűen és bűnszövetségben követi el tettét, továbbá a kárérték meghaladja az 500 millió forintot, akkor 10 évre is rács mögé kerülhet az elkövető. Szóval a videóban látható trükk nem annyira ártalmatlan, szóval sehogy sem éri meg kipróbálni.
A palackokból próbálnak megélni
A betétdíjas palackokból egyébként egyre többen próbálnak meg megélni. Az utcán elhagyott, eldobott palackokat rengetegen gyűjtik életvitelszerűen, aztán pedig hatalmas zsákokkal érkeznek a REpont automatákhoz. Persze fontos kiemelni, hogy ez a tevékenység viszont nem számít bűncselekménynek.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: YouTube)