Drágul a tojás, ilyen árakra számíthatnak a vásárlók
Jelentősen emelkedett a tojás ára, azonban nem csupán Magyarországon tapasztalhattak a fogyasztók drágulást.
Az infláció továbbra is jelentős problémát okoz Magyarországon, és az MNB előrejelzése szerint, a következő hónapokban sem számíthatunk változásra. Vagyis a termékek ára emelkedni fog, és a fogyasztók is érzékelni fogják a drágulást. 2025 első felében sokat emelkedett a tojás ára, derül ki az Agrárszektor cikkéből.
Emelkedett a tojás ára az elmúlt hónapokban
2025 első félévében látványos áremelkedés sújtja a hazai tojás- és baromfihús-piacot, derül ki az Agrárközgazdasági Intézet friss jelentéséből. A ketreces tartásból származó étkezési tojás darabonkénti átlagára 28,9%-kal, míg a mélyalmos tojásé több mint 25%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A Budapesti Nagybani Piacon a tojás leggyakoribb ára 72 forint körül mozog, de vidéki városokban, például Debrecenben, már 80 forint fölé is emelkedett.
A csirkehús terén is hasonló a trend, a csirkemellfilé kilogrammonkénti feldolgozói ára 2007 forintra nőtt, ami több mint 13%-os drágulást jelent éves szinten. A keresletet a nyári grillszezon tovább élénkítheti, de a vásárlók egyre érzékenyebbek az árváltozásokra.
Európai szinten megfigyelhető a változás
Nemcsak Magyarországon, hanem az EU-s tagállamokban is jelentős az áremelkedés, a tojás átlagára 100 kilogrammonként 261 euróra nőtt, ami 19%-os drágulás. Hazánk euróban számolva 42%-os áremelkedést produkált, ezzel továbbra is a kedvezőbb árkategóriába tartozik.
A baromfiexport mennyisége csökkent ugyan, de az exportérték közel 7%-kal bővült a magasabb egységáraknak köszönhetően. A takarmányárak enyhén emelkednek, ami a termelési költségek további növekedését vetíti előre.
Szakértők szerint az árak rövid távon továbbra is magasan maradhatnak, ugyanakkor a fogyasztók árérzékenysége miatt a kereskedőknek fokozottan figyelniük kell a kedvezmények és akciók időzítésére. A nyári időszakban kiemelten keresett a baromfihús és a tojás, ez részben a grillszezonnak köszönhető. Ha az időjárás is kedvez ennek, akkor az árak a következő hónapokban maradhatnak.
Az elmúlt hónapokban több országban is korlátozták a tojásból megvásárolható mennyiségét. Többek között az Egyesült Államokban is hiány volt belőle, mivel a madárinfluenza miatt sok helyen egész állományokat kellett felszámolni. Az ellátáshiány miatt a tojás ára is jelentősen megemelkedett, februárban pedig valóságos pánik alakult ki a közösségi médiában.
(Kiemelt kép: Pixabay)