Brutális drágulás jön, luxus lehet a légkondi

A kereskedők már most propánhűtésű hőszivattyúkat kínálnak, hogy megfeleljenek a 2027-től életbe lépő uniós szabályozásnak, de ez 20–30 %-os árnövekedést hoz.

 

2025. július 14., 12:25

Szerző:

A G7 arról ír, hogy az Európai Unió 2024-ben hozott rendelkezése értelmében 2027-től az eddig elterjedt R32 hűtőközeg használata megszűnik a hőszivattyúkban. Ennek következtében a gyártók már jóval előre átálltak a környezetbarát, de drágább propánt használó modellekre. A hétköznapi nyelvben légkondikéntt vagy egyszerűen klímaként emlegetett készülékek valójában technológiai szempontból szintén hőszivattyúk, egészen pontosan „osztott rendszerű levegő-levegő típusú lakossági berendezéseknek” számítanak, így a drágulás rájuk is vonatkozik.

Így változik a légkondik ára

Érdekesség, hogy míg az előző technológiát más termékcsoportoknál – például hagyományos izzóknál – még évekkel a tiltás előtt tárolták a kereskedők, most pont ellenkező a helyzet: a propános készülékek már szép számban kaphatók, míg az R32-esek fogynak a raktárakból . Egyik hazai szakember a lapnak azt nyilatkozta, hogy a gyártók kérésére történik meg a váltás:

„A gyártók kérésének megfelelően ezeket hamar ki fogjuk vezetni a kínálatból, biztosan le is fogjuk akciózni” – mondta.

Egy 150 négyzetméteres családi ház esetében a hőszivattyú telepítése jelenleg 2–4 millió forint közé esik. Ezt alapul véve a 20–30 %-os áremelkedés 400 ezer forinttól akár 1,2 millió forintos többletköltséget is jelenthet. Ez komoly tétel egy család büdzséjében.

A légkondik (amik technológialag szintén hőszivattyúk) esetében a propánra való átállás határideje 2029. Ezért ezekből még hosszabb ideig maradhatnak forgalomban az olcsóbb R32-es modellek, tehát ideiglenesen megúszhatjuk az azonnali 20-30%-os drágulást.

Az is elképzelhető, hogy a hagyományos légkondicionálók esetében a 2029-re tervezett technológiaváltás nem jár majd olyan hirtelen és jelentős áremelkedéssel, mint amit most a hőszivattyúk piacán látunk. Ennek oka a szakemberek szerint, hogy a légkondicionálókból lényegesen több fogy, és a nagyobb darabszám élesebb piaci versenyt eredményezhet, ami kiegyenlítheti az átállás költségnövelő hatását.

(Kiemelt képünk illsuztráció. Fotó: Freepik)