A demencia kevésbé ismert jele, ami lépcsőzés közben vehető észre
A demencia korai jeleit sokan figyelmen kívül hagyják.
A demencia világszerte rengeteg mindenkit érint, a szakértők szerint pedig a tünetek egy része már nagyon korán jelentkezhet, csak éppen sokan nem vesznek erről tudomást. Persze ez valahol érhető, hiszen egyes jelek tényleg annyira észrevétlenek vagy apróságnak tűnhet, hogy senki nem gondolja azt, nagy a baj a háttérben. A szakértők most arra hívták fel a figyelmet, hogy a demencia egyik első jele lépcsőzés közben mutatkozhat meg.
Csendes tünet
Az emberek gyakran tévesen azt feltételezik, hogy a memóriavesztés az egyetlen dolog, ami demenciára utalhat, de az igazság az, hogy vannak már jóval korábban megjelenő kulcsfontosságú tüneteket, amikre figyelni kellene. Az Alzheimer Scotland demenciával foglalkozó jótékonysági szervezetének szakértői azt mondják egy szimpla lépcsőzésből is kiderülthet, demenciával küzd-e valaki. A társaság közlése szerint ugyanis, azok az emberek, akik demenciában szenvednek – csak esetleg még nem tudnak róla – nagy eséllyel sokkal nehezebben tudnak fel-le sétálni a lépcsőn. Számukra nehézséget jelent, hogy felemeljék a lábukat, sokszor csoszognak és nem ritka az sem, hogy megbotlanak, megcsúsznak, elesnek a lépcsőn.
Figyelni kell a korai jelekre
Persze ezen a ponton hozzá kell tenni, hogy minden demenciában szenvedő ember más, attól függően, hogy az agy melyik területe sérült a leginkább. Így egyáltalán nem biztos, hogy a lépcsőzés közbeni tünet mindenkinél felbukkan. Vannak azonban más, korai jelek, amik demenciára engedhetnek következetni. Ahogyan azt lapunk is megírta egyes tünetek akár a karácsonyi összejöveteleken is kibukhatnak, de akár reggelizés közben is jelentkezhet olyan tünet, ami a demenciára utalhat. Az Egyesült Államok Nemzeti Öregedési Intézete által vezetett és a Journal of Alzheimer's Disease folyóiratban közzétett kutatás megállapította ugyanis megállapította, hogy a szaglás csökkenése összefüggésben állhat a demencia kialakulásával. A tanulmány tanúsága szerint azoknál a 70-es éveikben járó embereknél, akik nem tudták azonosítani olyan dolgok illatát, mint a rózsa, a citrom vagy a hagyma, nagyobb valószínűséggel alakul ki majd demencia a következő évtized során, mint azoknál, akik felismerték a szagokat.
A demencia nem gyógyítható
Ugyan a demenciára jelenleg nincsen ismert gyógymód, ám a korai felismerés, diagnózis és a gyógyszeres kezelés nagy segítség lehet az érintettek számára. Ezért fontos, hogy az emberek ne csak a nagyon gyakori tünetekkel legyen tisztában, hanem tudjanak arról is, hogy kevésbé nyilvánvaló tünetek is jelezhetnek bajt.
Sokkoló számok
Amint arról portálunk is beszámolt hazánkban is ijesztő mértékben növekszik a demens betegek száma. Magyarországon a szakemberek 200-250 ezer közé teszik azok számát, akik ezzel küzdenek. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára, dr. Beneda Attila szerint a demenciás állapot növekedés hátterében a születéskor várható élettartam jelentős megugrása is állhat.
Az idős korban megjelenő betegségek, kórképek előfordulása is nagyot nőtt. Bár a demencia nem kizárólag az idősek betegsége, túlnyomórészt akkor jelentkezik. A szakemberek 200-250 ezer közé teszik e betegség hazai előfordulásának számát. Ebből egy kisebb részt képeznek az önellátásra képtelen betegek, nagyobbat pedig azok, akiknél elindult a betegség
– mondta a Blikknek a szakember, aki kitért arra is, hogy a betegség kiváltó okai nem teljesen ismertek.
Meg lehet előzni?
Dr. Beneda Attila ugyanakkor kiemelte, a betegség kialakulásáért 40 százalékban a fizikai inaktivitás, az elhízás, a magas vérnyomás, a dohányzás, valamint a túlzott alkoholfogyasztás a felelős. A megelőzés kapcsán pedig elárulta, sokat segít, ha időben orvoshoz fordulunk, a demencia bizonyos fajtáinak a romlásában hatékony lehet a gyógyszer. Jól látható, hogy ahol megfelelő a fizikai és agyi aktivitás, a társas kapcsolatok, illetve van célja az embereknek, ott sokkal kevésbé alakul ki a betegség.
(Forrás: Mirror, Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)