Rosszul alszik? Kezdődő demencia is kiválthatja az inszomniát
Általában nem merül fel az első lehetséges okok között, ám a demencia a hétköznapi szokásokat is befolyásolhatja.
A nyugtalan alvás, illetve a napközben tapasztalható álmosság is összefüggésben állhat a demencia kialakulásának kockázatával az idősek esetében – hívta fel a figyelmet a CNN egy friss kutatásra hivatkozva.
November elején jelent meg a Neurology című folyóiratban az a tanulmány, amely az alvási szokások, illetve a kognitív funkciók alakulását vizsgálta. Az már korábban is bizonyított tény volt, hogy az alvás mennyisége és minősége jelentős hatást gyakorol az agyműködésre, korosztálytól függetlenül. A szakemberek nem véletlenül igyekeznek hangsúlyozni, hogy a pihentető, nyugodt alvás mennyire fontos.
A többség alváshiányban szenved, ami leggyakrabban a stresszes életmódból fakad. Ugyanakkor az is gyakori jelenség, hogy napközben álmosság tapasztalható, ami ellehetetleníti a nappali tevékenységek egy részét. Ez idősebb korban akár odáig is fajulhat, hogy a beteg éjjel nem tud aludni, napközben viszont álmos és motiválatlan.
A rossz alvásminőség nem segít a szervezetnek abban, hogy az agyra negatív hatást gyakorló anyagokat eltávolítsa, ez pedig elősegítheti az Alzheimer-kór és a demencia kialakulását. Ugyanakkor napközben álmosságot is kiválthat, ami szintén olyan folyamatokat indíthat el, amelyek a demencia kockázatát növelik, az ördögi körből pedig nagyon nehéz kikerülni.
Ez lehet az első árulkodó jel a demencia esetében
A kutatók megállapították, hogy azok között, akik napközben motiválatlanok és gyakran elálmosodnak, 35,5 százalék azok aránya, akiknél motoros kognitív kockázati szindróma (angolul MCR) alakul ki a későbbiekben. A betegség memóriaproblémákat vált ki a pácienseknél, valamint a járás lassulását is előidézheti. Különösen azért veszélyes ez az állapot, mert ezeknél a betegeknél a demencia kialakulásának kockázata megduplázódik.
A kutatásban résztvevőket éveken át figyelték a szakemberek, ám az alvási és aktivitási szokásaik monitorozása önbevalláson alapult, így az eredmények véglegesítése egyelőre további kutatásokat igényel. Maga az MCR is csupán 2013 óta ismert jelenség, ám az már biztos, hogy van összefüggés a fizikai és a mentális állapot romlása, illetve a demencia kialakulása között.
A franciaországi Tours Egyetemi Kórház adjunktusa, Dr. Victoire Leroy elmondta, hogy a demencia és az alvást érintő problémák közötti kapcsolatot már korábbi tanulmányok is kimutatták. Az azonban nagyon fontos, hogy az alvási szokások és az MCR között is fennáll egy kölcsönhatás, amely szintén a demenciához köthető végül. Az MCR egy nagyon fontos kutatási terület a jövőben, ám már most is fontos felfedezést tettek a kutatók.
A szakemberek szerint az alvási szokások változásaira, illetve a megfelelő alvásminőségre nagyon fontos figyelni, ugyanis számos korábbi kutatás igazolta, hogy azon érintettek agyában, akik nem töltenek elegendő időt alvással, sokkal nagyobb mennyiségben halmozódnak fel az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó fehérjék, így fokozottan veszélyeztetetttek a betegség szempontjából.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)