Íme a demencia csendes tünete, amit reggelizés közben fedezhet fel

A demencia jelenleg nem gyógyítható. 

2024. november 11., 13:33

Szerző:

A demencia világszinten rengeteg embert érint, egy tanulmány pedig most arra mutat rá, hogy a betegség egyik korai jele reggelizés közben jelentkezhet – írja a Mirror

A demenciára nincs gyógymód, de...

Bár jelenleg nincs ismert gyógymód a demenciára, a korai diagnózis és a gyógyszeres kezelés óriási segítség lehet az érintetteknek. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy az emberek ne csak a leggyakoribb tünetekkel legyenek tisztában, hanem ismerjék a kevésbé nyilvánvaló előjeleket is. A demencia egyik csendes, nagyon korai tünete például reggelizés közben jelentkezhet. Ha nem érzi a reggeli kávé vagy a friss gyümölcs illatát, az bizony árulkodó lehet.

Az első tünetek egyike 

Az Egyesült Államok Nemzeti Öregedési Intézete által vezetett és a Journal of Alzheimer's Disease folyóiratban közzétett kutatás megállapította ugyanis megállapította, hogy a szaglás csökkenése összefüggésben állhat a demencia kialakulásával. A tanulmány tanúsága szerint azoknál a 70-es éveikben járó embereknél, akik nem tudták azonosítani olyan dolgok illatát, mint a rózsa,  citrom vagy a hagyma, nagyobb valószínűséggel alakul ki majd demencia a következő évtized során, mint azoknál, akik felismerték a szagokat. 

Amikor orvoshoz kell fordulni  

Willa Brenowitc idegtudós, aki a tanulmány vezető szerzője elmondta, a szaglás szempontjából kritikus szaglóhagymát a betegség már meglehetősen korai szakaszban érinti. A Warwicki Egyetem tudósai egy úttörő szag- és ízteszten is dolgoznak, mellyel azonosítani lehet a demenciában szenvedőket, még azelőtt, hogy a memóriavesztés beindulna. Persze ezen a ponton fontos kiemelni, hogy az érzékszervi elváltozásokat, például a szaglás vagy ízlelés elvesztését sok minden okozhatja – a megfázástól kezdve az influenzán át, egészen az allergiáig –, így első körben természetesen nem kell a legrosszabbra gondolni. Ha viszont a probléma tartósan fennáll, a szaglás néhány héten belül nem normalizálódik, akkor érdemes orvoshoz fordulni, egy alapos kivizsgálás érdekében. 

Ijesztő számok 

Ahogyan azt lapunk is megírta itthon is egyre többen küzdenek demenciával. Magyarországon a szakemberek 200-250 ezer közé teszik azok számát, akik ezzel küzdenek. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára, dr. Beneda Attila szerint a demenciás állapot növekedés hátterében a születéskor várható élettartam jelentős megugrása is állhat. 

Az idős korban megjelenő betegségek, kórképek előfordulása is nagyot nőtt. Bár a demencia nem kizárólag az idősek betegsége, túlnyomórészt akkor jelentkezik. A szakemberek 200-250 ezer közé teszik e betegség hazai előfordulásának számát. Ebből egy kisebb részt képeznek az önellátásra képtelen betegek, nagyobbat pedig azok, akiknél elindult a betegség 

– mondta a Blikknek a szakember, aki kitért arra is, hogy a betegség kiváltó okai nem teljesen ismertek.

A megelőzés 

Dr. Beneda Attila ugyanakkor kiemelte, a betegség kialakulásáért 40 százalékban a fizikai inaktivitás, az elhízás, a magas vérnyomás, a dohányzás, valamint a túlzott alkoholfogyasztás a felelős. A megelőzés kapcsán pedig elárulta, sokat segít, ha időben orvoshoz fordulunk, a demencia bizonyos fajtáinak a romlásában hatékony lehet a gyógyszer. Jól látható, hogy ahol megfelelő a fizikai és agyi aktivitás, a társas kapcsolatok, illetve van célja az embereknek, ott sokkal kevésbé alakul ki a betegség. 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)

A kint tartott kutyák kutyaházának télietése egyszerű, de fontos feladat, ha nem szeretné, hogy négylábú barátja komoly egészségügyi problémákkal nézzen szembe.