A kezdődő demenciáról a szabályok megszegése is árulkodhat

Bár nem ez az általános, de meglepő tünetek is utalhatnak a demencia kialakulására.

2024. október 30., 18:02

Szerző:

A demencia első tünetei sokszor nehezen felismerhetőek, már csak azért is, mert egyeseknél abban mutatkoznak meg, hogy lassan átformálják az illető személyiségét – hívta fel a figyelmet az Alzheimer's Society.

A hozzátartozók és az érintett számára is ijesztő lehet a betegség, amely a kutatások szerint sajnos egyre többeket érint, és bár az állapot romlását lassítható, de egyelőre nincs gyógymód, amely megoldaná a problémákat. Alapvetően az idősebb generációk betegségéről van szó, de egyre fiatalabbaknál is jelentkezhetnek a tünetek, amely meglehetősen szerteágazóak.

A demencia kezdeti tüneteit nem könnyű felismerni, és általában a családtagoknak tűnik fel hamarabb, hogy baj van. A köztudatban az él, hogy a demencia elsősorban memóriavesztéssel jár. Ám ez a tünet csak egy a sok közül, ráadásul nem is feltétlenül az elsők között jelentkezik.

A demencia abszurd viselkedést is előidézhet

A szakemberek folyamatosan kutatják az új kezelési módszereket, illetve magát a betegséget is. Eredményeik árnyaltabb képet festenek arról, hogy akár már évekkel a diagnózis felállítása előtt milyen tünetek utalhatnak arra, hogy demencia alakult ki egy érintettnél.

A betegség befolyásolja a páciensek mozgásközpontjának működését is, így a gyakori elesések is gyanúra adhatnak okot. Aki teljesen fitt, de átlagosan egy év alatt 4 alkalommal is elveszti az egyensúlyát, annál akár agyi rendellenesség is fennállhat. Ugyanakkor ezt számos más kórállapot is előidézheti, akár magas vérnyomás vagy valamilyen szív- és érrendszeri betegség, így mindenképpen szükséges a kivizsgálása.

A fizikai tüneteken túl a demencia a személyiségben is változásokat idéz elő, és a hozzátartozókat ez viseli meg a leginkább. Egyelőre a kutatók sem találtak erre magyarázatot, de megfigyelték, hogy a demencia miatt akár törvényszegővé is válhat egy olyan személy, aki korábban minden szabályt betartott. Ide tartozhatnak az apróbb bolti lopások és az is, ha valakivel udvariatlanul beszélnek. Súlyosabb esetben akár be is törhetnek valakihez, miközben fogalmuk sincs róla, hogy hol vannak.

A betegek egy része idővel már képtelen felismerni az egyértelmű hazugságokat, könnyen megtéveszthetővé válnak, és ez számos veszélyes helyzetbe sodorhatja őket, ahogyan az is, hogy autóvezetés közben is könnyen eltévedhetnek, és a közúti közlekedés során magukat és másokat is veszélybe sodorhatnak.

Nincsenek egyszerű helyzetben sem a betegek, sem a családtagok, ám a betegség mielőbbi diagnosztizálása sokat segíthet a páciens életminőségének javításában, így a gyanúra okot adó tünetekkel érdemes szakorvoshoz fordulni.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

 

Mára az internet világa olyanná vált, mint egy nagyváros: vannak benne egészségügyi ellátók, bankok, gyógyszertárak, iskolák, és megjelentek a bűnözői csoportok is, akik a gyanútlan felhasználókra csapnak le. Bankok, családtagok, közszolgáltatók nevében igyekeznek adatot kicsalni tőlünk, aminek a vége az, hogy kitakarítják a bankszámlánkat. De ha tudunk róla, hogy hemzseg a csalóktól az internet, akkor miért dőlünk be nekik? F. Takács István pszichológus ad választ a kérdéseinkre.