Demenciát okozhat ez a gyakori éjszakai probléma, mégsem kap elég figyelmet

A szervezetnek nem tesz jót, a demencia kialakulását is elősegítheti, mégsem foglalkozunk vele.

2024. november 14., 14:35

Szerző:

A pihentető alvás fontosságáról az utóbbi időben már több szó esik, ahogyan a demencia kialakulásának okairól is, hiszen egyre többeket érint. E két egészségügyi probléma ráadásul számos ponton összekapcsolódik – hívta fel a figyelmet az Orlando Health.

Az elmúlt években folyamatosan emelkedik a demenciával diagnosztizált betegek száma. A kognitív képességek hanyatlásával járó betegség nemcsak a beteg, hanem közvetlen családtagjai életminőségét is rontja, ugyanis előbb-utóbb a páciens folyamatos felügyeletre szorul, és a kezdeti tünetek megjelenésétől kezdve folyamatosan aggodalomra ad okot az állapota.

A súlyos, és világszerte milliókat érintő betegség a kutatók számára is fontos terület, de egyelőre nem sikerült teljes bizonyossággal meghatározni, pontosan miért és kinél alakul ki. Arra azonban már fény derült, hogy bizonyos tényezők hajlamosíthatnak a betegségre, így a szakemberek rendszeresen felhívják a figyelmet arra, min érdemes változtatni. Sajnos nem minden tényező módosítható, de bizonyos betegségek elkerülésével máris sokat tettünk a megelőzés érdekében.

A demencia kialakulásához egy ártalmatlannak tűnő jelenség is hozzájárulhat

A szellemi hanyatlással járó demencia hátterében sokszor súlyos, krónikus betegségek állnak. Ezek közé tartozhat a szív- és érrendszert megterhelő magas vérnyomás, amely gyakorlatilag akár az agy vérellátottságát is akadályozza, így hosszú távon a demencia kialakulásához is hozzájárul. De más krónikus betegségek is rizikófaktornak számítanak, ilyen például a cukorbetegség, vagy az elhízás és a magas koleszterinszint. Minél rosszabb a beteg általános állapota, annál inkább kiszolgáltatott a demencia szempontjából is.

Az már régóta egyértelmű, hogy a szervezetnek szüksége van a pihentető alvásra ahhoz, hogy képes legyen regenerálódni, ehhez azonban nyugodt éjszakai pihenés szükséges. Csakhogy az alvást számos tényező megzavarhatja, köztük a horkolás és az alvási apnoé is. Ez utóbbi légzéskimaradást, így oxigénhiányt idéz elő, és a mély alvást is ellehetetleníti. A páciensek gyakran nincsenek is tisztában, hogy érintettek, általában a partnernek tűnik fel, hogy az illető rosszul alszik.

Az alváshiány számos káros folyamatot indít el a szervezetben, a hormonháztartást is felborítja, és a kognitív képességekre is negatív hatást gyakorol, ezt már több tanulmány is megállapította. Akinél ez hosszú ideig fennáll, annál a demencia kockázata is növekszik. Éppen ezért a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a horkolás, illetve az alvási apnoé mindenképpen kezelendő, mert idősebb korban súlyos állapotot idézhetnek elő a betegnél.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)