A demencia legfurcsább jele étkezés közben mutatkozik meg

Akár a hétköznapi tevékenységek során is jelentkezhet a demencia egy-egy tünete, amit nem érdemes figyelmen kívül hagyni.

2025. február 27., 13:41

Szerző:

Napjainkban a demencia az egyik legrettegettebb időskori betegsége, amelyről érdemes tudni, hogy első tünetei egyrészt akár fiatalabb korban is jelentkezhetnek, másrészt sokszor egyáltalán nem egyértelműek - hívta fel a figyelmet az Everyday Health.

Az idősebb generációkhoz tartozók közül sokan tartanak attól, hogy bizonyos tevékenységeket már azért nem tudnak elvégezni, mert náluk is kialakult a betegség. Kétségtelen, hogy a kognitív hanyatlással járó állapot világszerte egyre gyakrabban megfigyelhető, ám bizonyos jelenségek egyszerűen az öregedés velejárói. A demencia egyik legismertebb tünete, a memóriazavar sem jelzi biztosan, hogy a betegség kialakult: a feledékenység bárkinél kialakulhat, akár egy stresszesebb időszak következtében is, és egyáltalán nem korhoz kötött.

Ettől függetlenül ha a memóriazavarok mellett más tünetek is fennállnak, amelyen a betegségre utalhatnak, mindenképpen érdemes felkeresni egy szakorvost. De vajon mire érdemes figyelni? Nos, akár a mindennapi tevékenységek közben is észrevehetőek bizonyos jelek.

A demencia egyik korai tünetéről az evés árulkodik

A Kaliforniai Egyetem neuropszichológusa, Katherine Rankin elmondta, hogy a demencia nem feltétlenül úgy jelentkezik, ahogyan azt sokan elképzelik. Nem feltétlenül rajzolódik ki egy romló folyamat, néha hirtelen alakulnak ki furcsa jelenségek, éppen ezért kell figyelmesnek lenni. Mint mondja: 

„Az egyén szokásos viselkedésétől vagy képességeitől való bármilyen eltérés aggodalomra adhat okot."

Bár sokan nem gondolnák, de már tanulmány is alátámasztja, hogy a gyakori elesések is gyanúsak lehetnek. A kutatás szerint azon 65 év felettiek, akiknél gyakoribbá válnak az olyan jellegű elesések, amelyek miatt szükségessé válik a sürgősségi osztályra szállításuk, nagyobb eséllyel számíthatnak arra, hogy egy éven belül demencia alakul ki náluk. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy egyetlen esést követően a demencia biztosan kialakul, hiszen számos más mozgásszervi, vagy akár szív-és érrendszeri betegség is kiválthatja a szédülést, majd végül az elesést, de a gyakori botlásokra érdemes figyelni.

A szakemberek beszámolói alapján az is egyértelművé vált, hogy az étkezési szokások megváltozására is érdemes figyelni. A demens betegek ízérzékelése sokszor megváltozik, és néha egészen furcsa jelenségek figyelhetőek meg náluk. Előfordulhat, hogy a mások által rossz ízűnek ítélt, avas élelmiszereket is elfogyasztják, de akár a díszként az asztalra helyezett virágokat is megkóstolhatják. Előbbi az ízérzékelés megváltozásához köthető, utóbbi pedig ahhoz, hogy egyszerűen nem tudják értelmezni, mit látnak maguk előtt, és hogy az vajon ehető-e. A szakemberek azt javasolják, hogy aki ilyesmit tapasztal magán vagy egy szerettén, mindenképpen kérje szakember segítségét az állapot felmérése érdekében.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)

Az épületek minősége nemcsak komfortérzetünket, hanem egészségünket is befolyásolja. A beteg épület szindrómát a 70-es évektől kutatják, amikor Amerikában elkészültek az első gigantikus felhőkarcolók, ahol sok ember betömörült viszonylag kis helyre, kis irodákba, és észrevették azt, hogy egyeseknek fejfájás, rossz közérzet, másoknak ennél súlyosabb egészségügyi problémáik jelentkeztek.