A demencia első jelei tévézés közben is jelentkezhetnek
Sokrétűek lehetnek a demencia tünetei, ezért is annyira nehéz megállapítani a betegséget.
Idősebb korban alkalmanként bárkinél megfigyelhetőek olyan jelenségek, amelyek a demencia tüneteiként is azonosíthatóak: a legegyszerűbb példa erre a memóriazavar. Azt azonban fontos tisztázni, hogy egy összetett betegségről van szó, és egy pillanatnyi zavartság bármilyen okból kialakulhat, akár a vércukorszint leesése miatt is, ennek azonban semmi köze a demenciához. Ugyanakkor egy-egy tünet a hétköznapi pillanatokban is megmutatkozhat – hívta fel a figyelmet az Alzheimer Scotland.
A demencia és az Alzheimer-kór olyan állapotok, amelyek során a kognitív képességek hanyatlásnak indulnak, mindez pedig jelentősen megnehezítheti a páciens, illetve családtagjai életét is. Ezen állapotok a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyíthatóak, ám az állapotromlás megelőzhető. Ehhez azonban az is szükséges, hogy a tünetek alapján minél hamarabb diagnosztizálják a beteget, és megkapja a szükséges kezelést.
Nem könnyű megállapítani, mikor van szó demenciáról, ugyanis számos kevésbé ismert tünettel is rendelkezik, de folyamatosan zajlanak a kutatások, és egyre több tényre derül fény a kórállapottal kapcsolatban.
A hétköznapi tevékenységek során is megmutatkozhat a demencia
Bár a legtöbben úgy gondolják, a betegség csupán memóriavesztéssel jár, amely addig súlyosbodhat, hogy végül a páciens a szeretteit sem ismeri fel, ám számos más jel is utalhat a betegségre. Ezek közé tartozik a mozgás megváltozása is. Az érintettek ügyetlenebbé válhatnak, sokkal gyakrabban csúszhatnak meg, eshetnek el, és árulkodó lehet az is, ha valaki csoszogni kezd, pedig korábban ez nem volt szokása. A kezek mozgása is megváltozhat, a betegek egy részénél megfigyelhető, hogy gyakran elejtik a kisebb-nagyobb tárgyakat.
A beszélgetések során gyakran tapasztalható, hogy a demens személy nem találja a szavakat, esetleg elfelejt bizonyos kifejezéseket. Az afázia bizonyos formája alakul ki nála, amely idővel súlyosbodhat: kezdetben szinonimákat használ a beteg, később azonban egyre kevesebb szó jut eszébe.
Ritkán hívják fel rá a figyelmet, de a demenciában szenvedők esetében előfordulhat, hogy érzékszervi problémák alakulnak ki. Az ízlelés és a szaglás is módosulhat, így korábban kedvelt illatok és ízek nemkívánatossá válhatnak, de ugyanez akár fordítva is igaz lehet. A hétköznapi tevékenységek során is érdemes megfigyelni, akiről azt feltételezik, hogy demenciával küzd: akár tévénézés közben is feltűnhet, hogy zavarni kezdik a hangok, ezért lehalkítja a készüléket, pedig az egyáltalán nem hangos. A betegség sajnos az agy azon részét is érintheti, amely a látott kép feldolgozásáért felel. Ebben az esetben a demens személy látása folyamatosan romlik, függetlenül attól, hogy a szeme egészséges-e. Ez is gyakran csak a tévé előtt ülve derül ki.
A demencia tünetei ugyan egyénenként eltérőek lehetnek, de a szakemberek azt javasolják, hogy a fentiekhez hasonló jelenségek felmerülésekor mindenképpen indokolt egy teljes körű kivizsgálás.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)