Nem az alaszkai hidegben fűződött szorosabbra Biden és a kínaiak kapcsolata, de van kiút
Több vezető pekingi tisztviselő is úgy látja, hogy lenne tere az együttműködésnek.
Az első magas szintű tárgyalások Kína és a Biden-kormány között eredménytelenül zárultak. Viszont több vezető pekingi tisztviselő is úgy látja, lenne tere az együttműködésnek.
Egy kínai kormány által szervezett eseményen több vezető figura, például a korábbi külügyminiszter-helyettes, egy vezető haditanácsadó, és egy neves akadémikus is arról beszélt, hogy képes lenne a két ország a szorosabb együttműködésre. Emellett kifejezték aggodalmaikat a meghiúsult alaszkai tárgyalásokkal kapcsolatban.
Az amerikai és a kínai kormánytisztviselők tárgyalása az alaszkai Anchorage-ben pénteken eredmény nélkül zárult. Se a hszincsiangi ujgur emberi jogi helyzettel, se Hongkonggal kapcsolatban, se kiberbiztonsági ügyekben nem született döntés. Antony Blinken amerikai külügyminiszter korábban arról beszélt, nem lepte meg, hogy az Egyesült Államok „védekező választ” kapott Kínától, miután felvetette a kínai emberi jogi visszaélésekről szóló vádakat.
A szombati konferencián a felszólalók több együttműködési javaslatot is bemutattak. Jao Jüncsu, egy magas rangú kínai haditanácsadó elmondta, hogy a két ország nem építhet a „stratégiai bizalom” talajára: ehelyett közös iránymutatást kell kidolgozniuk az esetleges katonai konfliktusok kezelésére, hogy egy szorult helyzetben elkerülhessék a vérontást. Ilyen iránymutatásokat szerinte a kibertechnológiával, az űrkutatással, és a mesterséges intelligenciával kapcsolatban is le kell fektetni.
Fu Jing korábbi külügyminiszter arról beszélt, hogy az USA túlságosan is be akar avatkozni Kína belügyeibe. Szerinte az eheti tárgyalások azért fulladtak kudarcba, mert az amerikai fél nem mutatott hajlandóságot arra, hogy hátrahagyják a Trump-korszakra jellemző „mérgező” hozzáállást.
A konferencián amerikai szakértők is felszólaltak. Henry Kissinger volt külügyminiszter – aki Nixon alatt a keleti nyitás kulcsfigurája volt –, valamint Robert Rubin, a Clinton-kormány pénzügyminisztere is tiszteletüket tették. Online bejelentkezéseikben arról beszéltek, hogy a két ország közötti együttműködés többek között a klímavédelemben, és a humanitárius tevékenységek területén jöhet létre. Kissinger hozzátette: mindkét félnek „még jobban kell igyekeznie”, hogy gyümölcsöző lehessen ez az együttműködés.
Anthony Blinken arról is beszélt a tárgyalások után, hogy a két fél érdekei átfedik egymást Irán, Észak-Korea, Afganisztán és az éghajlatváltozás terén is. A külügyi tárca vezetője úgy vélekedett, hogy az Egyesült Államok elérte azt, amiért elment a találkozóra.
(Kiemelt képünk illusztráció: Shutterstock)