Izrael bombázta Iránt, forró a helyzet a Közel-Keleten
Izrael nukleáris célpontok, illetve magas rangú katonai vezetők ellen intézett csapást Iránban.
Péntek hajnalban Izrael soha nem látott mértékű légitámadást indított Irán ellen. A támadások Irán nukleáris programjának központját, és magas rangú katonai vezetőket céloztak. Irán nem sokkal később válaszcsapásokat indított.
Izrael támadásának eredményei
Az izraeli hadsereg (IDF) adatai szerint Izrael 200 vadászgéppel több mint 100 célpontot támadott Irán-szerte, és mint a CNN-nek egy katonai forrás elmondta, az akciónak nincs vége: „Ez nem egynapos támadás”. Egy izraeli biztonsági forrás szerint a támadás célpontjai Irán legfelsőbb katonai vezetői, valamint vezető atomtudósok voltak.
A hírek szerint találat érte Irán legnagyobb urándúsító létesítményét, és életét vesztette több magas rangú iráni parancsnok is, köztük Hoszein Szalami tábornok, az iráni Iszlám Forradalmi Gárda főparancsnoka, Mohammad Bagheri vezérőrnagy, Irán legmagasabb rangú katonatisztje, valamint Ali Shamkhani, Irán korábbi nemzetbiztonsági főnöke.
Irán drónokkal támad
Irán nem sokkal később megkezdte a válaszcsapást, ebben a kérdésben szintén az izraeli védelmi erők által közölt információkra lehet hagyatkozni. Eszerint Teherán több mint 100 drónt lőtt ki izraeli területre. Az IDF közölte, hogy az izraeli védelem dolgozik a drónok elfogásán.
Rendkívüli állapot, lezárt légterek
Izrael szükségállapotot hirdetett, bezáratta az iskolákat, betiltotta a társadalmi összejöveteleket, és a nem létfontosságú munkák elvégzését sem javasolja polgárainak. Az izraeli kórházaknak elrendelték, hogy állítsák le a járóbeteg- és nem sürgős tevékenységeket. költözzenek védett területekre, az izraeli hadsereg pedig a hírek szerint több tízezer katonát hívott össze, hogy felkészüljenek arra, ami ezután következhet.
Izrael, Irán és Jordánia egyaránt lezárta légtereit. A Ben Gurion repülőtér – Tel-Aviv fő repülőtere – nem fogad és nem enged felszállni repülőgépeket.
Az Egyesült Államok feltette a kezét
Marco Rubio amerikai külügyminiszter azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak nem volt köze a csapásokhoz, nem nyújtott bennük segítséget. Az viszont tény, hogy a támadás előtt Donald Trump elnök azt mondta, nem akarja, hogy Izrael célba vegye Iránt, miközben az Egyesült Államok tárgyalásokat folytat az atomalkuról. Ezt bizonyos források értelmezhetik úgy, hogy Trumpnak tudomása lehetett arról, mi következik.
Az Egyesült Államok egyébként biztonsági riasztást adott ki, amelyben arra utasította az Izraelben dolgozó összes amerikai kormányzati alkalmazottat és családtagjaikat, hogy húzódjanak meg a tartózkodási helyükön, és azt tanácsolta az országban tartózkodó amerikai állampolgároknak, hogy tegyenek óvintézkedéseket, és ismerjék meg a hozzájuk legközelebb eső óvóhelyet arra az esetre, ha támadás következne.
A világ aggódik
Az arab világ országai, így Omán, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, de más térségekből Nagy-Britannia, Ausztrália és Új-Zéland is riadalmuknak adtak hangot, eszkalációtól tartanak – a legtöbben Izraelt és Iránt a régió stabilitásának fenntartására szólították fel.
(A képen a Teherántól délre fekvő Isfahan (UCF) atomerőmű általános látképe 2005. március 30-án. Fotó: Hengameh Fahimi / AFP)