Tamás Ervin: Mi, bolognaiak

2018. május 5., 09:10

Szerző:

Már meg is nyíltak az új küzdőterek. A kormánypártok berkeiben nincs önelégült győzelmi pihegés, s az ellenzéknek sincs sok ideje rendezni sorait. Szembeszökő, hogy az unió nem akarja tovább kapkodni a fejét a magyarok nyilaitól, de az sem kétséges, hogy fenyegető szankciói ellen Orbán Viktor, ahol csak teheti, még jobban felszítja a Brüsszel-ellenes tüzeket. Az óriásplakátok helyét átveszik az új felhatalmazás adta listák, szuverén mozgalmakat szűkítő intézkedések sora, a megbélyegzések gyakorlati kivitelezése. Azonnal az önkormányzati választások előtti edzőmeccs színhelyévé válik néhány város, budapesti kerület, de legfőképpen Hódmezővásárhely, hogy Márki-Zay Péter mielőbb teljes munkaidőben vehesse át az általa megálmodott új ellenzék vezetését. Ő nem csupán azért vált célszeméllyé, mert borsot tört Orbán Viktor orra alá, és megijesztette táborát, hanem azért is, mert paraméterei – kora, életútja, családja, vallása – srapnelt hajítottak abba a csoportba, amelyik kiábrándult ugyan a Fidesz hatalomgyakorlásából, de sem mágnest nem talált, sem elegendő kurázsit nem érzett ahhoz, hogy lázadjon vagy csak voksával forduljon el korábbi támogatottjától.

Komoly károkat, mint láttuk, a február végi affér nem okozott, de rengeteg tanulsággal járt, amelynek feldolgozása az Orbán-tömbben kétségkívül könnyebb, mint a meghasonlott ellenzéknél, amely a tüntetéseken nemcsak a kormányváltás óhajával szembesülhetett, hanem azzal is, amire 2008-ban Horn Gábor oly szemléletesen utalt Gyurcsány Ferenc esetében. Nyilván a gyászmunka szerves része a sok óvás, az egyenlőtlen esélyekre pluszként rakódó trükkök, gyanús körülmények taglalása, ahogy az egymásra mutogatás, a belső felelősök keresése, de ha tartósan ez emészti fel az energiát, s a bontott téglából akarnak új várfalat húzni, el fog csattanni az újabb pofon. Lehet, hogy egyelőre érintetlenül marad az önkormányzati törvény, nem nyúlnak a fővárosi kerületekhez, de a rezsim nem árul zsákbamacskát, lényegében ott folytatja, ahol abbahagyta, s ez nem valamiféle kiegyezéses, kompromisszumokon alapuló politika. A regnáló hatalom ma éppen azt látja visszaigazolva, hogy az orbánizmus nem siklik ki attól, hogy hányan fogják a fejüket miatta.

Fotó: Kökényesi Gábor

A kormányfő már ma megtesz mindent annak érdekében, hogy a jövő évi önkormányzati szavazáson újabb sikert arasson a pártja, s aki azt hiszi, hogy a fővárosról letett, téved. Ahogy a magunk mögött hagyott kampány sem redukálódott a választások előtti hetekre, úgy az önkormányzatok megtartásának, illetve bevételének tervei is íródnak már. Alapjuk a szeptembertől ki tudja, hányadszor meghosszabbítandó, tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet lehet. Hajdanán, ha nehezen is, de ellépegetett egy-egy helyhatóság ellenzéki polgármesterrel és kormánypárti többségű képviselőt-testülettel. Kínkeservvel, különböző engedményekkel szót tudtak érteni egymással anélkül, hogy megbénult volna a település. Mostantól borulni fog az asztal, nem lesz alku, talán csak akkor, ha a gáncs már a lakosok számára is viszolyogtató. Bár a kifüstölés szándéka eddig is minden kontrollt legyűrt, az esetleges visszatetszést pedig a parlamenti ellenzék helyben nemigen tudta a maga javára fordítani. A puhány, netán egymással összevesző fideszesek viszont hamar pórul jártak. Hódmezővásárhelyen azonnal begyújtotta rakétáit a kormánykoalíció, és az ellenzéki színpadok sztárja győzelmének helyszínén könnyen találhatja magát a senki földjén, ha képtelen mozgósítani azokat, akik nem is oly rég rá szavaztak. Vajon fölismerik-e, hogy nem választottjukban kell csalódniuk, hanem az bünteti őket, akit elutasítottak? Képesek-e arra, hogy átlássák, elfogadják: a hirtelen előkapott, nyilván számukra is tetszetős kátyútlanítási roham csődbe viheti városukat? Béna kacsaként is tovább éljenzik majd polgármesterüket, vagy meghunyászkodnak, miszerint elegük van a büntetésből? Bosszút vagy esetleg békét hoz Lázár János visszatérte? És mit tesznek-tehetnek a felfedezettjük mögé álló pártok? Márki-Zay strapabírónak tűnik, de puszta kitartása kevés lesz ahhoz, hogy Vásárhelyen ne szorítsák kalodába, ne kopjon, szürküljön bele a polgármesterségbe, miközben új idők új dalosaként sokan ellenzéki kottát várnak tőle. Kiszorításának tehát nagy a tétje mindkét tábor számára. Az ütközet máris a szemünk előtt zajlik, s nem csupán Hódmezővásárhely tesztjeként. Ráadásul az ellenszérum kifejlesztése azért sem várathat sokáig magára, mert a módszer ezernyi csúnya és még csúnyább válfaja fog végigsöpörni az országon, szembetalálkozhatunk vele hamarosan Budapest két kerületében. A szerencsétlenül járt Kósa Lajos kampányfőnökként nyilván bizonyítani akar. Márki magánya a tüntetések ellenére könnyen az egész ellenzék magányává válhat.

Az önkormányzatokat továbbra is végig fogja szántani az országos politika. Folyamatosan jelen lesz, nyomul, telepszik rá a helyi érdekekre. Ehhez kapcsolódva elővillan bennem egy régi emlék. Újságíró-küldöttséggel jártam Bolognában, és fogadott minket a polgármester. A világ leghülyébb kérdését sikerült neki feltennem: a képviselő-testület négy pártjával, civiljeivel hogyan sikerül általában egyezségre jutniuk? Visszakézből kaptam a választ: „De uram, mi valamennyien bolognaiak vagyunk!” Esküszöm, szégyelltem magam. Akkor is, most is. 

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.