Tamás Ervin: Koccanás

2016. október 24., 10:58

Szerző:

Én már 2010 végén felfigyeltem arra, hogy vezetőink mennyire szívükön viselik a városképet és a közlekedésbiztonságot. Esztétikus villanyoszlopainkon kifejezetten rondán mutattak a rájuk csimpaszkodó reklámok, ráadásul többször elbámészkodtam, padlófék kellett hozzá, hogy autómmal elkerüljem a koccanást. A hidakon, amikor szeles volt az idő, zúgtak-búgtak, hajladoztak ezek a hirdetmények, sok hasznuk nem volt, annyi biztos, ha csak a cégnek nem, amelyik kilógatta őket. Lelkesen helyeseltem, amikor a parlament módosította a közlekedési törvényt, mindenestől száműzte az oszlopokról a reklámtáblákat. Következetességnek tudtam be, hogy alig egy évre rá, októberben egy másik kormányrendelet visszamenőlegesen is betiltotta ezeket a himbálódzó fecniket, vagyis az érvényes szerződéseket is meg kellett szüntetnie a vállalkozásnak, amely természetszerűleg tönkre is ment bele. Jobb, ha a póznák csak a drótokat és a fénycsöveket tartják, nincs vizuális szennyeződés, nem beszélve a javuló baleseti statisztikáról. Szólt arról hír, hogy az Esma szoci beütésű, s a szigorítással kizárólag a vállalkozás térdre kényszerítése volt a cél, frászt, gondoltam, egy kormányzat komolyabb annál, mint hogy hirdetményeket parancsoljon le villanyoszlopokról pusztán azért, mert a szocialistákkal szimpatizál a tulajdonos. Nem is értettem igazán, hogy tavaly áprilisban miért száll be ebbe a halálraítélt vállalkozásba egy hatalmi körökhöz közel álló üzletember, hiszen ő csak tudja, hogy barátainak milyen fontos a városkép meg a balesetmentes közlekedés. Csakhogy nem telt el három hónap, és módosították a kormányrendeletet – azok a villanyoszlopreklámok, amelyek 2010 decemberében még nem voltak biztonságosak, 2015 tavaszától egyenesen növelik a biztonságot. Vicces, de nem tudok rajta nevetni.

népszavazási plakátok Fotó: Sopronyi Gyula

Lehet azt mondani, hogy a törvényhozás nem rendeltetésszerű használata ismerős a politikában, de ipari méretekben Orbánék élnek vele. Évek óta a fontos, népgazdasági érdekbe bugyolált nagy üzlettől a kipányvázott személyes karrieren át a legpitiánerebb haszonlesésig használják gyurmaként a törvényhozást ahhoz, hogy megtámadhatatlanná tegyék a megengedhetetlent. Faarccal magyarázzák, hogy hála a folyamatos kontrollnak, képesek rugalmasan korrigálni tévedéseiket, ezért a módosítás. Holott sorozatos a fenti eset, amikor a rendelet hajtóvadászat részeként születik, ezt bünteti, amazt helyzetbe hozza. Ez a fordulatos alkotómunka jutalmazhat, majd sújthat akár egyetlen embert is – Simicska Lajos és Spéder Zoltán politikai krimit íratott Orbánékkal, a sorozat első darabjai már adásban vannak, miközben a többit a szemünk előtt forgatják. Valószínűleg komoly alkotói műhelyek dolgoznak azon, hogy a korábban az egekig emelt Közgépet letaszítsák a trónról, hogy több vesztett meccs után törvénymódosításokkal dúcolják alá az óriásplakátok újraosztását, méretének behatárolását vagy éppen a hirdetőoszlopokra fölhelyezhető tartalmakat. Természetesen szó sincs itt leszámolásról, mint ahogy tisztességtelen versenyről, pályázati suskusról sem, hogy a visszaosztásokról ne is beszéljünk. Közügy, közérdek az, amit az engedelmes kormányzati frakció megszavaz, a rossz szájízt elnyomja az avatásokon elfogyasztott birkapörkölt. Szűkebb pátriánkban a jótevő minden látható ok nélkül gonosztevővé alakulhat, anélkül hogy bárki hivatalos magyarázattal szolgálna arról – miért.

Ugyanakkor egyre több a mendemonda, a kilógó lóláb, s ezzel egyenes arányban nő a bizonytalanság. Van, aki bátorságot merít ebből, s maga is gátlástalanul építeni kezdi a mini-álomgyárát, a nagyokhoz hasonló fogásokkal operálva. Akad, aki hiába látja, merről fúj a szél, az istennek sem tud irányba állni, a szelet a vitorlájába fogni. Lassacskán rádöbben, hogy a törvénygyártás, rendeletalkotás jókora szelete mögött mást kell gyanítani, mint jobbítást, fejlesztést, ésszerűséget – a hatalom szisztematikus építése, a személyes érdekek érvényesítése, az autonómia, a civil szféra korlátok közé szorítása a cél, akár botránnyal, jókora ráfizetéssel is. És ennek tartománya végtelen – Pakstól a dohányboltokig, a földárverésektől a városnéző buszok tendereztetéséig tart. Tegnap az Ökotárs, ma az Enegiaklub. Gyanússá válik minden magunk körül. Ennek ez, a másiknak az. Nincs norma, fogódzó. Ugyanazt érezzük, ha kihúzzák valaki alól a szőnyeget, mint ha varázsszőnyeget kapna maga alá – nincs sem elégtétel, kiégett a felháborodás. Csak annyit konstatálunk, hogy valami történt, aminek semmi köze a mi amúgy is idejétmúlt, elfuserált igazságérzetünkhöz. Ha van még iránytűnk, hiába jelez. Eltévedtünk.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.