Szénási Sándor: A hidegben

2020. február 4., 09:35

Szerző:

Kínos dolgok történnek olykor.

Itt van ez az interjúnak álcázott agyhalál, amelyet az M1 közszolgálati csatorna hordott ki lábon, és amelyben Karácsony Gergely főpolgármestert szembesítette Mészáros Kata műsorvezető a maga tíz szóból álló nyelvi készletével, és olyan színvonalon, amibe még Fürjes Balázs államtitkár is belepirult, meg is írta, hogy ha ez a műsor az önkormányzati választás előtt megy le, ma sokkal több ellenzéki polgármester és képviselő lenne. A politikai túlteljesítés kontraproduktív ugyanis.

Az esetről eszünkbe jut egy másik beszélgetés 2018 januárjából az M5-ön, Ez itt a kérdés címmel adták le, és ebben Trombitás Kristóf Keresztély riporter Hodász András katolikus pappal és Szőnyi Szilárddal, a Feltámadott a gender szerzőjével értekezett a melegek gyógyíthatóságáról, ugyanazzal a kellemetlen utóhatással. Az, hogy a baloldal undorodni fog a dologtól, várható volt, nem is ez a lényeg, hanem az a fanyalgó hallgatás, ami a fideszes médiában a fideszes újságírót ért támadásokat követte. De volt ennél rosszabb is, a Fidelitas alelnöke, Falusi Vajk azt a dilemmáját posztolta ki, amely szerint Trombitás Kristóf Keresztély ugyan tehetséges ember, csak az nem derült még ki róla, hogy miben. A mondat T. K. K.-t szakmai mivoltában nem megkérdőjelezte, hanem megsemmisítette, ami azért, lássuk be, nem egy baráti gesztus.

Mind Mészáros, mind Trombitás ügyében itt érünk el a lényeghez, az ő politikai létezésük könyörtelenségéhez. Az igazságról és a bajtársiasságról van szó.

Az elsővel könnyen végezhetünk. Azt, hogy a politikai kontextuson, tehát a pártelköteleződésen túl egyáltalán nincs és nem is lehet igazság, a Fidesz találta ki régen, és már régen is pont akkora baromságnak tűnt, mint ma. De hát ez az orbáni axióma rendkívüli módon megkönnyíti a pártkatonák életét, mivel a hűségen túl nem követel tőlük semmit, se észt, se lelkiismeretet, de belenyugvásra készteti az egyáltalán nem ostoba és tehetségtelen és valaha a jobboldalon elsősorban világnézeti azonosulást kereső művészeket, újságírókat és főosztályvezetőket is. A világ már csak ilyen, felosztott, vagy ide állsz, vagy oda, ha lelkifurdalásod támad, lépj ki a csapatból, menj ki a hidegre, vagy panaszkodj otthon anyunak. Ennyi.

A bajtársiasság más tészta. Trombitás Kristóf Keresztély Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy nem az a lényeg, kinek van igaza, hanem az ellenfelek kartácstüze alatti összezárás. Amiben, tekintve az igazság fenti definícióját, T. K. K.-nak százszázalékosan igaza van, sértődöttsége a hatalom védte bensőségből történt pillanatnyi kizárása okán jogos, mint ahogy Mészáros Katának is borzasztó lehetett átélni azt a váratlan és mondhatatlan űrt, amibe Fürjes Balázs egy mondata belelógatta. Az ugyanis arról szólt, hogy Mészáros ártott a saját közösségének, vagyis az ott betöltött helye megkérdőjeleződhet, létezése az akolmelegben haszon nélküli.

Márpedig a falkán kívül nincs élet. Illetve van, de az egyéni létezéshez a szellemi és egyéb képességek megléte elengedhetetlen, és ha ilyesmikkel nem bírunk, vagyis önfenntartásunk érdekében nincs mit mozgósítanunk, az bizony zuhanást és magányt szül.

De a szorongató pillanatok elmúltak. Trombitást felmentette a Médiatanács, a témát gond nélkül újra megcsinálta egy másik műsorban, Mészárossal kapcsolatban pedig kiderült, hogy az interjú után a főnöke megdicsérte. A rend helyreállt.

De ők ketten már tudják, amit tudnak.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.