Ónody-Molnár Dóra: Mitől fordul a köz­vélemény?

2017. február 18., 07:02

Szerző:

A teljes lakosság körében minden harmadik ember a Fideszre szavazna a Medián legfrissebb kutatása szerint.

A világnak abban a részében, ahol én mozgok, biztosan nem a kormánypárt támogatója minden harmadik ember. Ott az emberek egyik része dühös és csalódott, a másik része apatikus. Persze van olyan rész is, amelybe a kormány hívei tartoznak, de a hétköznapi élmények alapján ez már régen nem az ország harmada. Ettől függetlenül mérhetnek a kutatók akkora Fidesz-előnyt, hogy a grafikon még a prezentációra sem fér rá. Ezek nem a valódi választói szimpátiát tükrözik. Miért nem? Mert amíg nincs igazi kihívója a kormánynak, addig ezek a mérések semmit nem árulnak el az emberek tényleges politikai véleményéről. Legfeljebb azt, hogy reális ellenzéki alternatíva nélkül nagyon sokan a fennálló rendszerrel azonosulnak.

Ezt bizonyítja az a jelenség is, ami most játszódott le az orrunk előtt.

2015 elején a kutatási adatok szerint a megkérdezettek mintegy 60 százaléka támogatta, hogy megpályázzuk a 2024-es olimpiai játékok megrendezését. A friss mérések viszont azt mutatják, hogy ma már azok vannak kétharmados többségben, akik nem akarnak Budapesten olimpiát. Mi történt másfél év leforgása alatt? Miért fordult ekkorát a közvélemény? A válasz egyszerű: ebben a témában egy idő után már nem csak a kormány álláspontjával találkoztak az emberek. Bár a közvéleményben már két éve is volt értetlenség, megosztottság az ügyben (a Medián például már 2015 végén magasabbra mérte az ellenzőket a támogatóknál), az ellenzéki pártok azonban – az egy szem LMP kivételével – akkor belesimultak a kormány olimpiai kezdeményezésébe. Ebben a kérdésben semmi sem különböztette meg az ellenzék és a kormány álláspontját. Ha pedig mindenki ugyanazt mondja, akkor a lakosságnak nincs módja arra, hogy megismerje az ellenvéleményeket, és az alapján döntsön.

Idén azonban megjelent a Momentum Mozgalom: népszavazást kezdeményeztek, érvelnek, vitatkoznak, azaz alternatívát mutatnak fel az olimpia ügyében. És láss csodát: abban a pillanatban, hogy van másik pólus egy témában, a köz véleménye is polarizálódni kezdett. Ugyanilyen rövid idő leforgása alatt veszítené el a Fidesz az előnyét, ha az országos politikában is megjelenne olyan ellenerő, mint az olimpia tárgyában a Momentum. Per pillanat a nép nem látja a parlamenti ellenzéket alternatívának – erről szól a Medián friss mérése, nem pedig arról, hogy minden harmadik polgár fideszes. Ha lenne hiteles kihívója Orbánnak, napok alatt olvadna el a kormány fölénye. A Medián kutatása nem a Fidesz népszerűségéről, hanem az ellenzék váláságáról szól.

Emiatt joggal lehet kritizálni a létező ellenzéket. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy az illiberális országokban mindenhol ilyen az ellenzék. Amit a külső szemlélő a baloldal szerencsétlenkedésének lát, az következménye a pénzhiánynak, a beszűkült nyilvánosságnak, a kontraszelekciónak, továbbá annak a szerepzavarnak, hogy a parlamenti ellenzék elméletileg a rendszer ellen küzd, de ezt a rendszer parlamentjében teszi. A kívülálló civil mozgalmak helyzete még reménytelenebb, hiszen ők mindenféle védelem nélkül állnak szembe a kormánypárti revolvermédiával. Az éppen aktuális zászlóvivő vagy belebetegszik a támadásokba és a reménytelenség érzésébe, mint Sándor Mária, vagy lelép, mint Pukli István. Az Antall József Tudásközpont jogászát kirúgják a véleménye miatt, Simicska Lajos nem nyer közbeszerzést, amióta összekülönbözött a miniszterelnökkel. Azok a maguk területén sikeres emberek pedig, akiktől a politika megújítását remélik sokan, levonják a józan következtetést: jobb a politikától távol maradni, mert ha valaki szembekerül a hatalommal, akkor megtorlásra számíthat.

Ezek együtt eredményezik azt, hogy a nép nem lát alternatívát. Ha látna, gyorsabban fordulna el a kormánytól, mint ahogy a budapesti olimpia mögül kihátrált.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.