Októberi köd

2016. október 23., 08:30

Szerző:

Éppen azt találgattam magamban, hogy valamiféle rinocéroszbőr-díjra pályázva vajon melyik fideszes főmufti fogja beleszőni október 23-i produkciójába azt, hogy most aztán Magyarországon akkora szabadság van, hogy nincs is rőf, amivel mérni lehetne, a sajtószabadság meg egyenesen „virágzó fényében tündököl”. Szép lesz – gondoltam –, ha ezt majd valamelyik igen cafrangos illető szemrebbenés nélkül felmondja az emelvényről éppen két héttel a Népszabadság szétdúlása után. (Plusz, hogy a tulajdonos döntése az iparági trendek meg a gazdasági racionalitás talaján és mentén, blabla, és nyilván a tibeti vallás tízmilliószoros napjainak jegyében.)

Csakhogy valamelyik lucidus elméjű kormányzati csinovnyik komoly elővágással élt a témában. Merthogy az amerikai nagykövetség elég nyomatékosan fejezte ki aggodalmát a Népszabadság szétverése kapcsán a sajtószabadság állapota miatt, a két lábon járó szócső meg jól leteremtette ezeket a rágógumijenkiket. Mondván: „Magyarországon semmilyen szabadságjog – így a sajtószabadság – sincs veszélyben” Bezzeg "volt idő, amikor nem volt sajtószabadság Magyarországon, a magyar emberek vérüket, életüket adták a szabadságukért, de ekkor nyugatról barátaink támogató tekintetén kívül más segítség nem érkezett". Értsd: ezek a bakelit kovbojok csak pofázni tudnak, úgyhogy a First Amendmentet dugják a… pisztolytáskájukba.

Hát sikerült éppen a Népszabadság szétzúzása után sajtószabadságról prelegálni, a témához keverni 56-ot, és azzal a svunggal még jól kioktatni a hülye amcsikat is.

Jár a piros pont.

Amúgy ez az aktuálpolitizálás nem meglepő, hiszen a kötelező tiszteletkörök után nyilván ez lesz 23-án is a megemlékezéseken. Már csak azért is, mert valójában ma már egyik tábor sem nagyon tud mit kezdeni 1956 emlékével, nem is nagyon akar – csak nyíltan nem merik bevallani.

lyukas-zaszlo-oktober23

A baloldal – pár teátrális, illetve néhány valóban fontos gesztust leszámítva – igazán sohasem tisztázta viszonyát az 56-os forradalomhoz. S nem is csak azért, mert az intézményesült baloldal reprezentánsai ezer szállal kötődtek a korábbi rezsimhez. Hanem azért, mert ott volt a szimpatizánsok kezdetben népes, majd egyre fogyatkozó tábora, kiknek többsége minden felmérés szerint nosztalgiával tekintett a Kádár-rendszerre, amely rezsim mégiscsak a forradalom vérbefojtásán alapult. Eme feszítő ellentmondás feloldása révén kellett volna valamiféle identitást kialakítania „az élcsapatnak”, márpedig ez a feladvány az MSZP-ben ügyködőknél rátermettebb politikusoknak is fejtörést okozott volna. Nem is sikerült a mutatvány. Így aztán a baloldal legfeljebb ódzkodva, kínlódva próbált 56-hoz viszonyulni, de leginkább megfeledkezni szeretne az októberi sajnálatos események soros évfordulóiról.

A jobboldal szintén feszengve gondolt 56-ra, hiszen mégis csak modern történelmünk egy ritkán megadatott, dicsőséges fejezetéről van szó, ami azonban – c'e la vie – a komcsikhoz köthető. Antall József eleve ezeréves magyar történelemben gondolkodott, 56 ebben a mítoszban nem a fősodor része. A Fidesz meg attól a pillanattól kezdve, ahogy magát jobbosnak maszkírozta, egykori énjével együtt felejtette el 56-ot is. (Igen jellemző módon: elhurcolták például a Kossuth térről a Forradalom lángja nevű emlékművet, a magyarázat szerint azért, hogy a tér 1944 előtti állapotát helyre lehessen állítani. Vagyis azért, hogy az egykori Bibó-szakkollégisták tovább csörtessenek ama – nem pusztán szimbolikus – restauráció útján, amitől a forradalom napjaiban Bibó István annyira óvta a nemzetet.)

Persze a kizárólag érdeket ismerő Fidesz azért megpróbált szelektíve mazsolázni 56 szimbolikus tartalmaiból, hiszen mégiscsak egy nép szabadságvágyát kifejező fellángolásról volt szó. Forradalom és szabadságharc. Na ebből lett – nem titkolt cinikus áthallással – fülkeforradalom meg szabadságharc a szegény Magyarországot euromilliárdok juttatásával leigázni akaró gaz Európai Unió ellen. Tényleg nem létezik olyan nemes fogalom, amelyet a Fidesz ne volna képes rekord gyorsasággal lejáratni.

A politika ezen a területen is megtette a magáét. 1956 emléke egyre inkább homályba vész, köddé válik. Nem ünnep, csak a kötelező ceremónia alkalma.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.