Nagy N. Péter: Piócás nő

2019. július 9., 07:33

Szerző:

Mi lehet a vétke ennek a nőnek, hogy a pokol tüzében ég? Fejkendőben, hosszú, sötét kabátban, ruhában az árnyék híján legalább ötven fokkal tűző napon. Lehetetlenül kitekert pózban gubbaszt a zebra közepén, a két sínpár közötti holttérben.

Mellette zöld dobozka, ebbe kéri a pénzt. Ott volt a hét minden átkozottul forró napján, még délidőben is. Egyszer majdnem átestem rajta. Beleolvad a szürkeségbe. A turisták szerencsére figyelmesebbek. Adnak pénzt, enni- innivalót. De nem mernek ránézni.

Volt, hogy megvártam, míg felkel. Hátha kiderül a trükk és vidáman elillan. De ennél kínosabb, elveszettebb feltápászkodást még nem láttam. Arra toltak egy mozgássérültet. Irigykedve nézett rá a botjába kapaszkodó koldusnő. Elvonszolta magát a távolabbi villamosig, ment egy pár megállót, leszállt, egy padon pihent. Összevillant a tekintetünk. A kendő mélyéről világító kék szempár állta útját kíváncsiságomnak.

Azon kapom magam, hogy úgy viszonyulok hozzá, mint a rendszerhez. Hozzászokással. A képtelenségeket önkéntelenül is átlépem, megyek a dolgom után.

Fotó: Kovalovszky Dániel

Olvasok például. Biharkeresztesen vagyunk, hajdú-bihari szegény faluban, ahol az Igazgyöngy tanodát működtet, ebben tanfolyamot a hamis hírek felismerésére. A 444 számolt be erről: ezek mind olyan hírek, amelyekkel Mária a Facebookon találkozott, és nyilvánvalóan nem igazak. A négygyerekes családanya általában délután kezd el facebookozni, miután a közmunkát és a házimunkát letudta. Egy-két órát mobilozik, szórakozásnak is jó, de a távolabbi családtagokkal is tudja tartani a kapcsolatot. Azt mondja, a foglalkozás előtt is tisztában volt vele, hogy álhírek léteznek. „Ha azt írják, emelik a családi pótlékot, én arra már rá sem kattintok”, mondja.

Átlépi, amit át kell.

Kádasné Balogh Orsolya nem lépi át, amit nem szabad. Róla azt tudom meg a BOON hírportálon, hogy kezdetben kutyákat és a macskákat menteni járt Kazincbarcikáról Lyukóvölgybe. Mindenki le akarta beszélni, de ő szenvedélyes állatbarátként csak ment a barátnőjével, hogy etessék a kutyákat. Volt, amikor sírva fakadt, mert egy kisgyerek a kutyatápot ette. Tett egyet a Morzsi tányérjába, egyet a sajátjába. Elment a boltba, és vett a családnak élelmiszert. Azóta, ha tud, visz valamit a szegény embereknek is, bár ő sem tehetős.

Pedig komoly összpontosítás kell hozzá, hogy az embert ne szippantsa be a rendszer logikája, ami Ferge Zsuzsa szavaival a következő: a felső százezer és egymillió folyamatosan és iszonyúan sokat nyer. Aki pedig nem ismeri el a NER-t, az nincs. Nem az van, hogy nincs velünk vagy ellenünk, hanem egyszerűen nincs.

Ami nincs, azt pedig úgy lépi át az ember, hogy szinte észre sem veszi. Feljebb, a nyilvánosság természetes horizontjain megszoktuk, hogy 2010 óta bő kétszáz céget államosítottak, tettek szolgálóvá, azt is, hogy a lassan immár második új elit építése minden szempontot felülír. Tekintsünk el attól, hogy milyen kocsikon, jachtokon, helikoptereken, magánrepülőkön közlekednek, azzal törődjünk, hogy az átalakított szakközépiskolákból nulla szövegértéssel jönnek ki a gyerekek. Műszaki leírásokat, háztartási gépek használati utasítását, élelmiszerek csomagolásán lévő információkat, fizetési papírokat, banki szerződéseket, orvosi leleteket kell majd megérteniük. Így hogy?

A szegényebbek – sok millióan – sosem fognak lakáshoz jutni, mert bérlakásépítés helyett tulajdonosi hitelprogramok vannak, biztos alapról induló pároknak.

Aki nem tartozik legalább a középhadhoz, úgy nő fel, hogy nincs gyerekorvos a környéken, pszichiáter távol sem.

A civilszervezeteket kiszorítják, egyháziakat szívnak be a helyükre, annyira, hogy már ők maguk sem nagyon szeretik.

Nem vagyok sem jártas, sem otthonos Mécs László világában, de mindez és az asszony a sínek közt behoz a katolikus költőtől egy majd százéves képet. Benne a férfi, aki miután ledolgozta a földeken az életét, most koldul, de nincs egyedül, mert „Bűzhödt mocsárban állt az asszony s vakon, révedve égre nézett. Szoknyája fel volt tűrve, combján sebek virultak minden ráncon, le-lehajolt, kitapogatta, ha valahol új csípést érzett…”

A piócákat aztán vederbe gyűjtik, eladják, így jut kenyérre.

Tán a piócák hozzák be számomra a múlt hét egymást szorosan követő két hírét: a horvát szennyvíziszap fele üzleti megállapodás részeként Magyarországon landol. Illetve: a szerb közvilágítási közbeszerzést nyerő cégek szinte mindegyikében felbukkan a nem oly rég még a magyar hatalmi centrumhoz is kötődő Elios. Behozzuk a szennyező anyagot, de ki is visszük…

A felismerhetetlenségbe bugyolált nő pedig mindent kibír. 

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.