Nagy N. Péter: Lassú, lassú, gyors, gyors

2017. október 21., 08:51

Szerző:

A BBC nemrég fellázadt. A lassú hírek, a lassú újságírás mellett döntött. Felvettek sok embert a fact checking – a hírek valóságtartalmát ellenőrző – részlegre, újságíróikat pedig arra kérték, figyeljenek a hátterekre, összefüggésekre, kérjék fel a legjobb szakértőket. A BBC nagyon jó abban, hogy megmondja, mi történt, de többet kell adnunk a miértekről is, mondta a változásról James Harding, az új rendszert bevezető hírigazgató, aki a napokban állást váltott, de nem azért, mintha nem lett volna sikeres a vállalkozás. Nem egyszerűen azért döntöttek a lassú újságírás mellett, mert ezzel eleve a szakma alapszabályai, erkölcsi küldetése szerinti munkájukat próbálják visszaszerezni, hanem azért is, mert közvetlen összefüggést látnak a gyors – netes nyelven klikkvadász – újságírás és a populizmus terjedése között. Azt is látják, hogy a tekintélyelvű kormányok, illetve az ily módon viselkedő politikusok egyre inkább kisajátítják a nyilvánosságot, esélyt sem adnak a méltányosan és arányosan feldolgozott információknak. Ez kiszolgáltatottá teszi az embereket.

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Sokszor hivatkoznak eközben a Nobel-díjas közgazdász Daniel Kahneman gyors, illetve lassú gondolkodásról szóló könyvére. (Az ezzel kapcsolatos kutatásokért kapta a Nobel-díjat 2002-ben.) Kahneman cáfolja azt a saroktételt, amely szerint a gazdaságban az emberek döntései végső soron racionálisak. A gyors gondolkodás ugyanis, mely egyre inkább jellemző, ösztönös, érzelmi alapú és előítéletes. És gyakran hibás. A lassú logikus és megfontolt. Csak éppen ritka.

Ugyanezt a gyors-lassú párost látják a BBC-nél és a „slow journalism”, a lassú újságírás terjedőben lévő mozgalmában is. Jamie Angus, a BBC hírigazgató-helyettese ezt úgy fogalmazta meg, hogy eddig megírtuk, mit mond A, hogy az ellenkezőjét állítja B, majd érzékeltettük, hogy az idő adja meg a választ. Ez az újságírás paródiája. Nem akarják tovább csinálni.

Oké, igazuk van, de mit tennének nálunk? Hogyan jutnának például az elmúlt egy-két hét alapállításainak mélyére?

Hogyan tudna megjelenni a BBC elemzésében egy energetikai államtitkár, aki szükségét látja annak, hogy a sátán eljövetelét, ezen belül is a harmadik fatimai látomás megtestesülését fedezze fel Soros Györgyben?

Némi visszalapozással megtalálhatnák ugyan, hogy ez a szakmájában egyébként józan politikus képviselőként a kommunizmus emléknapján nemrég úgy számolt, hogy a nácizmusnak hatmillió, míg a kommunista diktatúráknak több mint százmillió halálos áldozatuk volt, amihez csak a második világháborút kellett zárójelbe tennie. De ennek megállapításához éppúgy nincs szükség a lassú újságírásra, mint ahhoz, hogy az államtitkár által felállított, az abortusztól Sorosig terjedő láncolat szakítószilárdsága nem közelít a nullához, hanem annyi.

Mit kezdenének azzal, hogy Matolcsy György, jegybankunk elnöke a kérdésre, miként számol el családtagjai közpénzektől korántsem független hirtelen gazdagodásával, azt feleli, hogy neki mint Isten teremtményének hét és fél milliárd rokona van a Földön. Az egyházi ügyekben illetékes miniszterelnök-helyettes, Semjén Zsolt pedig azt vizionálja, hogy egy migráns majd „megerőszakol egy tízéves német kislányt, az apja agyonlövi, erre lázadás lesz a bevándorlók között”, megtámadnak egy német falut, az megvédi magát. „Ezt fogják nézni Malmőtől Marseille-ig, és égni fognak a külvárosok.” A kormányzati csapat hátországához tartozó Földi László biztonsági szakértő azt állította a menekültek civil segítőiről, hogy kollaboránsok, háborús bűnösök, hazaárulók Az embercsempész a háborúban – mert szerinte itt is az van – gyakorlatilag szabotőr, akinek nincs jogállása. Szabadon likvidálható.

Nincs szükség itt sajnos elemzésre.

Legfeljebb a tekintélyes Veres András püspök esetében lenne, aki pedig úgy találja, hogy „Magyarországon ma keresztényüldözés van a demokrácia égisze alatt (…) Ezért is értjük a közel-keleti üldözött keresztényeket jobban, mint a nyugati keresztények.” Hogy hol?

Ezek után már megkönnyebbülést okoznak a tisztán világi tartalmak, hogy például Simicska Lajos ezúttal oszlopokra ontotta az ordenáréságot, Molnár Zsolt szocialista képviselő, aki egybehangzó sajtóvélemények szerint hátba szúrta Botka miniszterelnök-jelöltet, de azt senki nem tudja, hogy fért oda, hogy csinálta, nos, ő pedig meg volt lepődve, hogy a fideszes Németh Szilárd tévévitában nem küldte el őt „a picsába”. Idézet tőle, de akár Simicska Lajostól is lehetne.

Mindezekhez képest differenciált Orbán Viktor megjegyzése a menekültcsalád náluk tervezett néhány napos pihenője miatt magából kivetkező őcsényi faluközösségről, mely szerint helyes, hogy hangosan, érthetően fejezték ki a véleményüket. Halálos fenyegetésekről is beszélünk.

Mit kezdene itt egy tényeket ellenőrző csoport? Vagy maguk a tényfeltárók?

Nincsenek tartalmak, csak eszehagyott, látomásos parancsteljesítés.

Ezen belül azonban a HVG.hu mégiscsak vállalta a tények ellenőrzését. Kiderült, hogy még ilyen irracionális körülmények között is van értelme a lassú újságírásnak. Cikkük megmutatta, hogy a harmadik fatimai látomásban szó sincs arról, amiről Aradszki államtitkár beszélt. Ezek a saját látomásai voltak. Innen nézve rémlátomások, bár belátom, hogy az állítás már közelít a gyors újságíráshoz. Nehéz itt másképp. 

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.