Martin József: Ébresztő, másként

2016. december 3., 07:15

Szerző:

Első pillantásra alapvetően megváltozott a nemzetközi erőtér, amelyben az az autoriter és illiberális demokrácia modelljébe beleszeretett magyar kormányzat működik, amely az elmúlt hónapokban különös figyelmet fordít a média bekerítésére. A Népszabadság bezárásával az Orbán-kabinet alighanem átlépte a Rubicont, barátnak és ellenfélnek, idehaza és külföldön egyaránt azt sugallja, hogy a fékek és ellensúlyok rendszerének alapos elbillentése, az intézmények jelentős részének maguk felé fordítása után és a „haveri oligarchák” töretlen gazdagodása közben a tömegtájékoztatás nem feltétlenül kormánybarát oszlopainak ledöntése következik. Egyelőre nem tudhatjuk, igazuk van-e a pesti aszfalton terjedő mendemondáknak, amelyek szerint a sornak koránt sincs vége, de most inkább az a kérdés, hogy a nemzetközi színtér baloldali és konzervatív berkeiben is erőteljes kritikát kiváltó döntést s általában a magyar kormány politikáját milyen külső erőviszonyok övezik. Sokan úgy látják, hogy a Brexit után és Donald Trump győzelmével világszerte egyfajta bezárkózó szellemiségű, falépítő logikájú, az idegeneket utáló, a második világháború után kialakult multilaterális gazdasági rendszert szétfeszítő irányzat kerekedett felül, amelynek jobb esetben az Euró­­pai Unió néhány értéke eshet áldozatául, a rosszabbik forgatókönyv szerint akár maga az integráció is. Mindez pedig az eddigi nemzetközi ellenszél helyett kétségkívül inkább hátszél a 2018-as választások megnyerésére készülő Fidesznek.

Magam nem egészen így gondolom. Egyfelől nem biztos, hogy a felelőtlen és túlzó ígérgetéseken alapuló politika úgy halad ezután is előre, mint kés a vajban. Legelébb az amerikai vaj bizonyulhat keményebbnek a vártnál: nemcsak azért, mert a megválasztott elnök szükségszerűen tolódik majd közép felé, hanem azért is, mert Amerikában a liberális demokrácia egyensúlyrendszere nem bomlott föl, Trump személyében nem királyt vagy fölvilágosult diktátort választottak meg, hanem „csak” elnököt, aki nem kénye-kedve szerint dönt. És az sem biztos, hogy a Brexit–Trump-hatás automatikusan begyűrűzik a kontinensre. A francia jobboldalon lezajlott, kissé amerikai mintára megrendezett november 20-i előválasztás már mintha ezt igazolná: visszalépett a korábbi elnök, Nicolas Sarkozy, aki kampányában idegenellenességben, a bevándorlásra szórt átkokban olykor már a szélsőjobboldali Nemzeti Frontot próbálta előzni. Csúfos vereséget szenvedett, s a mérsékelt jobboldal elnökjelöltjének a jövő májusi elnöki megmérettetésen jó esélye lesz a győzelemre. Mert ha történetesen a majdani második fordulóban a Nemzeti Front elnök asszonyával kerülnének szembe, akkor a baloldali érzelműek jó része – amint erre volt már példa – rájuk szavaz majd, hogy megakadályozza a szélsőjobboldali előretörést. A gall erőpróbánál sokkal közelebb, itt a szomszédunkban most zajlik az elnökválasztási kampány, amelyet ugyancsak fölértékel a Trump-hatás. December 4-én az osztrák szavazók eldöntik, hogy a bezárkózó, a „nagynémet” nacionalista illúziók hívének tekinthető, 45 éves, szabadságpárti Norbert Hofernek vagy a 72 éves, pártonkívüli Alexander van der Bellen professzornak, egykori zöldpárti politikusnak adnak-e többséget. Ez utóbbi azt találta mondani, hogy Trump győzelme egyfajta „ébresztő” lehetne Európában mindazoknak, akik nem a falépítő, bezárkózó, a globalizációt csípőből elutasító magatartásra hajlanak.

Ébresztő lehetne idehaza is: a Fideszből régen kiábrándult jobbközép politikai világnak – amelyet többek között olyan nevek fémjeleznek, mint Jeszenszky, Gémesi, Chikán, Mellár –, a Fideszen belül elégedetlenkedőknek és az egymással szüntelenül csatázó, szétzilált és erőtlen demokratikus ellenzéknek is föl kellene végre ébrednie, hacsak bele nem törődtek abba, hogy 2018-ban a Fidesz és a Jobbik küzd majd az elsőbbségért. Jelen tudásunk szerint, a polgári demokrácia koordináta-rendszerében gondolkodva csak egy ilyen nagy ívű, valóban „történelmi kompromisszum” fordíthatna a parlamenti erőviszonyokon. Nem közömbös a nemzetközi háttér, de illúzió onnan a döntést várni.

Vagy marad a nyűglődés, s maradnak az illiberális győzelmek.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.