Ilyen SMS-t kapott a bankjától? Azonnal cselekedjen, mielőtt minden pénzét elveszíti

Már a bank által küldött üzenetekkel is érdemes óvatosnak lenni.

2025. január 17., 12:08

Szerző:

Amikor a bank kiküld egy értesítőt, szinte mindenki ugyanúgy reagál: azonnal szeretné tudni, milyen ügyben keresi a pénzintézet, hiszen a személyes pénzügyeit mindenki szeretné biztonságban tudni. Éppen ezt használják ki a csalók, amikor különböző bankok nevében keresik meg a gyanútlan ügyfeleket, akik pillanatokon belül áldozattá válhatnak – hívta fel a figyelmet a KiberPajzs.

A kiberbűnözők e-mailben is próbálkozhatnak, ám a legtöbb esetben az SMS-t részesítik előnyben az ilyen jellegű csalásoknál. Az üzenet általában arra vonatkozik, hogy támadás érte az ügyfél bankszámláját, amely azonnali beavatkozást igényel, esetleg gyanús tranzakciókat észleltek, vagy jelszóváltoztatásra van szükség, és természetesen minden esetben a bank neve szerepel az aláírásban.

Ha az SMS címzettjének nincs bankszámlája az adott pénzintézetnél, nyilvánvalóan azonnal gyanút fog, vagy egyszerűen ignorálja az üzenetet, ám sok esetben sikerül eltalálniuk a csalóknak, melyik az áldozat számlavezető bankja, esetleg korábban megszerzett információk alapján ezt akár biztosan tudhatják is. Ilyenkor nagyon fontos lenne, hogy az ügyfél felismerje, kikkel áll szemben.

Ez a bank nem az a bank

A csalók által küldött SMS-ekben közös elem, hogy mindegyik tartalmaz egy linket, amely egy hamis, de az eredeti pénzintézet honlapjához sok esetben a megszólalásig hasonlító weboldalra mutat. Az a bűnözők célja, hogy rávegyék áldozatukat arra, hogy itt begépelje a banki belépéshez szükséges adatait, amelyekhez így azonnal hozzáférnek. Ezeket felhasználva az ügyfél bankszámlája is veszélybe kerül, és akár teljes egészében ki is üríthetik azt.

Mindenkinek érdemes tisztában lennie azzal, hogy ezeknek az üzeneteknek az adathalászat az egyetlen célja. Az is gyakran előfordul, hogy személyes adatokat próbálnak kicsalni, hiszen ezeket egyrészt tovább is értékesíthetik hacker-hálózatoknak, másrészt az adatok felhasználhatóak egyéb bűncselekményekhez is.

A szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy ma már akár a telefonszámokat is képesek ellopni a kiberbűnözők, így akkor is érdemes körültekintően eljárni, ha egy ismerőstől érkezik gyanús tartalommal rendelkező szöveges üzenet, hiszen az is lehet, hogy ellopták az illető telefonszámát.

A támadásokra érdemes felkészülni, és a megelőzésre fektetni a legnagyobb hangsúlyt. Ám ha mégis megtörtént a baj, és kiszivárogtak a banki adatok, azonnal cselekedni kell: az adott pénzintézetet a lehető leggyorsabban értesíteni kell, hogy zárolhassák a számlát, így ugyanis megakadályozható, hogy a csalók hozzáférjenek az azon tárolt pénzösszeghez.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

Ha eddig nyomasztotta, hogy a telefonja „lehallgatja” a beszélgetéseit, akkor van egy szomorú hírünk: feltalálták az eszközt, amely képes a gondolatolvasásra. Ha abban reménykedik, hogy az eszköz a gazdagok kiváltsága lesz, ugyancsak csalódnia kell, ugyanis már 89 dollárért, vagyis nagyjából 36 ezer forintért hozzájuthat a kütyühöz.