Megdőlni látszik a tudományos konszenzus a Föld középpontjával kapcsolatban
Fél évszázada a kutatók többsége egyetért abban, hogy a Föld középpontja egy szilárd vasgömb. Ez most változhat.
A kutatók többsége nagyjából fél évszázada véli úgy, hogy a Föld belső magja egy főként vasból felépülő szilárd gömb, melyet a folyékony külső mag vesz körbe. Egy, a közelmúltban megjelent tanulmány alapján ugyanakkor elképzelhető, hogy a belső öv halmazállapota nem egységes – írja a Live Science. A bolygó belső hője és nyomása miatt esélytelen, hogy a szakértők valaha közvetlenül vizsgálhatják majd a belső magot. A kutatóknak ehelyett a földrengések által keltett szeizmikus hullámokra kell támaszkodniuk. Ezeknek két típusa van: kompressziós hullámok, illetve nyíróhullámok.
Rhett Butler, a Hawaii Geofizikai és Bolygótudományi Intézet munkatársa azt kezdte el vizsgálni, hogy a Föld öt különböző helyszínének nagy rengései által keltett hullámok miként utaznak a magon át a bolygó túlsó oldalára. Meglepő módon a nyíróhullámok, amelyeknek elméletileg gond nélkül át kellett volna haladniuk egy szilárd belső magon, bizonyos részeknél eltérítődtek.
A szakember kollégájával arra jutott, hogy a belső mag nem teljesen szilárd. A kutatók szerint a zóna a felszínéhez közelebb tartalmazhat folyékony és félig szilárd részeket is. Butler meglepőnek találta, hogy a belső mag vasa milyen változatos formákat ölthet. Amennyiben a csapat eredményeit a későbbi vizsgálatok megerősítik, a felfedezés átírhatja a Föld mágneses teréről kialakított képet.
(Kiemelt kép: An impression of the Sun rising over the Earth, as seen from space. On the dark side of the Earth, cities can be seen illuminating the night. MARK GARLICK / SCIENCE PHOTO LIBRA / MGA / Science Photo Library via AFP)