Kapaszkodjon meg! Gondolatolvasásra képes kütyüt fejlesztettek ki

Ha eddig nyomasztotta, hogy a telefonja „lehallgatja” a beszélgetéseit, akkor van egy szomorú hírünk: feltalálták az eszközt, amely képes a gondolatolvasásra. Ha abban reménykedik, hogy az eszköz a gazdagok kiváltsága lesz, ugyancsak csalódnia kell, ugyanis már 89 dollárért, vagyis nagyjából 36 ezer forintért hozzájuthat a kütyühöz.

2025. január 13., 15:22

Szerző:

A San Francisco-i Based Hardware találmánya, az Omi olyan technikai kütyü, ami az ígéretek szerint gondolatolvasásra is képes lesz egy különálló és az eszközzel integrálható agy-számítógép interfész segítségével. Magyarul egy könnyen hordozható, a telefonnal kommunikáló gondolatolvasó eszközt dobtak piacra.

Már nem csak a mozivásznon létezik a gondolatolvasó eszköz

Las Vegasban rendezik meg minden évben a Consumer Electronics Show-t, azt a bemutatót, amelyen a legelképesztőbb fogyasztói igényeket kielégító technikai újdonságokat mutatja be. Itt jelentette be a  Based Hardware startup, hogy piacra dob egy új, mesterséges intelligencia alapú viselhető eszközt, az Omi-t – számol be róla a TechCrunch.

A startup alapítója, Nik Shevchenko a Kickstarteren „Friend” (Barát) néven kezdte el forgalmazni ezt az eszközt, de megváltoztatta az eszköz nevét, miután egy másik San Francisco-i hardvergyártó elindította saját Friend eszközét, és 1,8 millió dollárért megvásárolta a domainnevet.

Az Omi egyébként nagyon hasolnó a Friend-hez, egy nagyobb gomb méretű, félgömb alakú, nyakláncként is viselhető mesterséges intelligencia rendszerrel működő eszközről van szó, aki lankadatlan figyelemmel kíséri a tulajdonosát, „mindent lát, mindent hall”, és az okostelefonra küldött üzenetekkel reagál az eseményekre. A fejlesztők szándéka tehát, hogy egy „virtuális barát”-tal töltsük a mindennapjainkat, aki vagy ami folyamatos segítségnyújtással könnyíti meg az ember életét.

A bemutató filmben például két kisgyerek fut be az idős hölgy szobájába, azt kiabálva, hogy „nagyi, nagyi”, a telefon pedig üzenetet küld a feltehetően demenciával küzdő asszonynak, hogy „ők az unokáid, Mark és Emily, mindketten imádják a spagettit, itt a recepted".

Az Omi tehát állandóan rögzíti a hangokat, képes válaszolni a kérdéseinkre, összefoglalni a beszélgetéseinket, feladatlistákat készíteni és segíteni a találkozók ütemezésében. Az eszköz folyamatosan hallgatja és a GPT-4o segítségével lefuttatja a beszélgetéseinket, és képes megjegyezni az egyes felhasználók kontextusát is, hogy személyre szabott tanácsokat adhasson.

Az Omi-t egy nyílt forráskódú platformra tervezték, ahol a felhasználók láthatják, hogy hová kerülnek az adataik, vagy dönthetnek úgy, hogy helyben tárolják azokat.

Az Omi nyílt forráskódú platformja azt is lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy saját alkalmazásokat készítsenek, vagy az általuk választott AI-modellt használják. Shevchenko szerint a fejlesztők már több mint 250 alkalmazást hoztak létre az Omi alkalmazásboltjában.

A fogyasztói változat 89 dollárba, azaz nagyjából 36 ezer forintba kerül, és 2025 második negyedévében kezdik el szállítani. A fejlesztői változatot azonban már ma meg lehet rendelni, nagyjából 70 dollárért, vagyis alig több mint 28 ezer forintért.

(Kiemelt képünk forrása: X)

Mark Zuckerberg bejelentette, hogy a Facebookon és az Instagramon megszűnik a tényellenőrző program, helyette közösségi tényellenőrzést használnak majd, pont úgy, ahogy azt az Elon Musk-féle X teszik.