Demencia: Kiderült, mennyi ideig élhetünk a diagnózis után
Hogy mennyit élhetünk a demencia diagnózisának felállítása után, befolyásolja, hogy mely életkorban fedezték fel a betegséget.
261 tanulmányt elemeztek újra, hogy megállapítsák a demenciával diagnosztizált személyek várható élettartamát – számol be róla a Science Alert. A demencia diagnózisától számított átlagos várható élettartam a 80-as éveik közepén diagnosztizált férfiak esetében 2,2 évtől a 60 éves koruk körül diagnosztizált nők esetében 8,9 évig terjedt. Az eredmények ilyen széles skálája az élettervezéssel és a jövőbeli gondozással kapcsolatos mindenféle döntést befolyásolhat.
Ezek a tényezők befolyásolják, hogy mennyit élhetünk a demencia diagnózisa után
„A demencia diagnózisa utáni prognózis nagymértékben függ a személyes és klinikai jellemzőktől, ami lehetőséget kínál az egyénre szabott prognosztikai információ és az ápolás tervezéséhez” – írják a kutatók a közzétett tanulmányukban.
Az eredményekből az is kiderült, hogy a demencia diagnózisa 85 éves korban két évvel csökkenti a várható élettartamot, 80 éves korban három-négy évvel, 65 éves korban diagnosztizálva pedig akár 13 évvel.
A várható élettartam általában magasabb volt az ázsiai népességben, és tovább éltek az Alzheimer-kórban szenvedők a demencia más típusaihoz képest. A kutatók azt is megállapították, hogy a várható élettartamra vonatkozó adatok nem sokat változtak a vizsgálatban vizsgált évtizedek során.
„Az egyénre szabott prognózissal kapcsolatos jövőbeli vizsgálatokba ideális esetben a diagnózis felállításának időpontjában kellene a betegeket bevonniuk, figyelembe véve a személyes tényezőket, a társadalmi tényezőket, a betegség stádiumát és a társbetegségeket, miközben a releváns funkcionális kimeneti méréseket is értékelniük kellene a puszta túlélésen túl” – javasolják a kutatók.
Mivel világszerte évente mintegy 10 millió embernél diagnosztizálják a demenciát, a rendkívül pontos információ létfontosságú lesz az érintettek és családjaik megfelelő ellátásának és támogatásának biztosításához.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)