A Gmail felhasználói is célpontokká váltak – ez a 10 másodperces csalók új módszere

Talán még soha nem jelent meg annyi csaló az interneten, mint az elmúlt időszakban, és a Gmail felhasználói is veszélyben vannak.

2024. november 25., 16:10

Szerző:

Új módszerrel dolgoznak az internetes csalók, és úgy tűnik, ezúttal a Gmail felhasználóit támadják leginkább – hívta fel a figyelmet az amerikai Forbes magazin.

A karácsony előtti időszak igazi aranybánya a bűnözők számára, hiszen ilyenkor mind személyesen, mind az interneten sokkal többen vásárolnak, ez pedig számos átverésre ad lehetőséget. Még a karácsonyi vásárokban sem érezheti magát teljes biztonságban senki, ugyanis ezeken a helyszíneken is hemzsegnek a tolvajok. Ám az internet még talán ebbél is veszélyesebb terep.

A Black Friday és az ünnepek előtti akciók miatt sokan hajlamosak bedőlni egy-egy hirdetésnek, amely mögött akár csalók is állhatnak. Bár a biztonsági szakemberek igyekeznek felhívni a figyelmet a lehetséges veszélyekre, sokan így is könnyedén megadják a személyes, illetve a bankkártyájukhoz köthető adatokat is ismeretlen oldalakon, sőt akár utalásokat is kezdeményezhetnek. Sajnos könnyen előfordulhat, hogy a megrendelt termék sosem érkezik meg, viszont az érintettek a pénzüket sem kapják vissza.

Az adathalászatot csúcsra járatják a csalók, a Gmail felhasználói gyakran ebben hibáznak

Meglepőnek tűnhet, de a Gmail-felhasználók sok esetben saját maguk ajánlkoznak az áldozat szerepére a viselkedésükkel. Mindenki fél attól, hogy egyszer kizárja magát egy fontos alkalmazásból, például mert elfelejti a jelszavát, vagy új eszközt vásárol, és nem tud majd újra bejelentkezni az adott alkalmazásba.

Talán az e-mailek képviselik a legnagyobb értéket, hiszen számos egyéb szolgáltatás is erre épül, ide érkeznek be a biztonsági kódok és akár még a banki értesítők is. Aki a kétfaktoros hitelesítés során kizárja magát a Gmail-ből, a Google hivatalos weboldalán is segítséget kérhet, sokan azonban nem ezt a lehetőséget választják, és ezzel veszélybe sodorják magukat.

A közösségi média a cinkostárs

Arról már a 168.hu is beszámolt, hogy a közösségi média használata sem veszélytelen, hiszen a bűnözők már a különböző termékek eladására és megvásárlására szakosodott csoportokban is megjelentek. Ám most úgy tűnik, új területen is támadnak.

Miután megtörtént a baj és a Gmail letiltotta a felhasználót, sokan pánikba esnek, és az az első gondolatuk, hogy kiposztolják a közösségi médiában, hogy mi történt, majd segítséget kérnek az ismerőseiktől. Ezzel azonban a csalók figyelmét is felhívják magukra. Ma már olyan robotokat használnak a csalók, amelyek azonnal észreveszik az ilyen jellegű, nyilvánosan megosztott tartalmakat. 10 másodperc alatt jelentkezni fog egy idegen üzenetben, hogy vele vagy egy barátjával is hasonló dolog történt, majd ad egy e-mailcímet, esetleg weboldalt, ahol az érintett segítséget kaphat.

Csakhogy ezek hamis információk, és amennyiben az érintett hajlandó kommunikálni a problémájáról a megjelölt személlyel, még nagyobb bajba sodorhatja magát. A csalók célja ilyenkor ugyanis az, hogy kicsalják az áldozattól a belépési adatait, majd feltörjék minden fiókját, köztük a bankszámláját is, és minden lehetséges módon visszaéljenek a kinyert információkkal. Éppen ezért a kiberbiztonsági szakértők azt tanácsolják, pánik helyett mindenki kérjen hatékony szakmai segítséget, és amennyiben problémája merül fel a Gmail működésével kapcsolatban, azt ne ossza meg semmilyen közösségi oldalon.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)