Presser Gábor elárulta: ezzel trükkel érték el, hogy engedélyezzék első dalait a szocializmusban
Amikor az Omega még kezdő egyetemi zenekar volt, Presser Gábor és Verebes István írtak az együttesnek két számot, majd a kották aljára meg is kapták a pecsétet, hogy nem engedélyezve. Na de ezek után jött Laux József...
Presser Gábor Mikulásnak öltözve szerepel a Nők lapja frissen megjelent számának borítóján. A címlapfotóhoz álszakállra nem volt szükség, tartozik viszont hozzá egy rendkívül érdekes interjú, amiben a 76 éves zenész egy meghökkentő sztorit mesél el az Omega megalakulásának időszakáról.
Így kapta meg Presser Gábor a pecsétet
Az interjúban Presser Gábor emlékezik a gyerekkorára („én ülök a zongoránál, mialatt a többi gyerek focizik vagy gombfocizik”) és karrierje kezdeteire is visszaemlékszik.
„Szerencsés is voltam – ahogy a szakmai életemben később is nemegyszer –, mert Mihály Tomi beszélt rólam az Omegának, kipróbáltak dalíróként, majd jöttek az újabb kihívások, Marton László felkért Déry Képzelt riportjára”
– meséli az utóbbi időben Pici bácsiként is ismert zenei legenda, és az interjúban olvasható pár érdekesség a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musical keletkezéséről, illetve ősbemutatójáról, amiről mellesleg az egyik színész, Hegedűs D. Géza is mesélt nemrégiben.
De talán még érdekesebb az a részlet, amiben Presser Gábor azt mondja el, hogyan érték el, hogy a cenzúra engedélyezze az Omega első dalait:
„Tizenöt éves koromban Verebes Pista szólt, hogy legyek az amatőr diákszínháza zeneszerzője. Színházi emberke lettem! Azt egészen addig csináltuk, amíg őt fel nem vették a Színművészeti Főiskolára. Az Omega első két számát még együtt írtuk. Persze a híres-hírhedt sanzonbizottság elmeszelte a dalainkat, senkik voltunk még, nem ismerték a nevünket, az Omega is kezdő egyetemi zenekar volt, így aztán a kotta alján ott állt a pecsét, hogy nem engedélyezik. Mire Laux József bedühödött, és elvitt minket a «császárhoz». Ő volt S. Nagy István. Reggel kilenckor már ott ült az ORI büféjében, előtte konyak, kávé, ujjai közt cigaretta. Csak mosolygott, ránézett a dalokra, beleírt egy-két szót, és a cím alá odavéste a saját nevét is: Presser–Verebes–S. Nagy. Másnap új pecsét volt a kottáinkon: Engedélyezve.”
Laux József egyébként az Omega dobosa volt, 2016-ban hunyt el 73 évesen. Presser Gábor vele közösen alapította meg a Locomotiv GT-t 1971-ben. Laux József első felesége Adamis Anna volt, akit szövegíróként az együttes ötödik tagjaként emlegetnek.
(Kiemelt kép: Presser Gábor Instagramja)