Csernus Imre kockázatos dolgot vállalt be röviddel a sztrókja után: Így kezdődött az öngyógyításom

Csernus Imre azt mondja, nagy volt a kockázat, de a nővérek rábólintottak – és végül bejött.

2025. április 29., 07:51

Szerző:

Csernus Imre írt egy újabb könyvet, és a nemrégiben megjelent kötetnek az a címe, hogy Oroszlánok és farkasok. Az országszerte ismert, de pszichiáterként már nem praktizáló szakember ennek apropóján adott interjút a Magyar Nemzet című kiadványnak.

Csernus Imre kockázatos dolgot vállalt be

Csernus Imre tavaly kapott sztrókot. Az idén tavasszal megjelent könyvben sokat ír erről az élményről, és a friss interjúban szintén elmeséli, hogyan történt az egész.

„Az egyik dolgozóm rám nézett, levette a szemüvegemet, és azt mondta: biztos benne, hogy sztrókom van. Azonnal mentőt hívott. Az események felgyorsultak, kétórás eszméletvesztés következett, és lebénult a jobb oldalam is. A következő kép, hogy csepeg belém az infúzió, és feltolnak az osztályra”

– meséli az 59 éves pszichiáter-médiaszemélyiség arról, hogy hogyan került be a kórházba. Az intézményben aztán Csernus Imre nem úgy viselkedett, ahogy egy átlagos betegtől várná az ember.

„Az agyvérzést követően huszonnégy órát kellett – volna – feküdnöm, hogy elkerüljek egy esetleges újabb sztrókot, de el kellett mennem a mosdóba. Nagyon izgalmas kérdés, hogy ilyenkor az ember mi mellett dönt: kéri-e a kacsát, csenget-e s tördeli mellé a kezét, vagy a másik utat választja. Én szerettem volna tudni, hogyan funkcionál a jobb oldalam, ami néhány órája még le volt bénulva, ezt pedig csak úgy tudhattam meg, ha felkelek és méltósággal, a saját lábamon kimegyek a dolgomra. Noha nagy volt a kockázat, a nővérek végül rábólintottak. Így kezdődött az öngyógyításom. Ezután pedig mindig kimentem a nővérekhez beszélgetni az osztályos dolgokról, érzelmi konfliktusokról, azok megoldásáról és menetéről”

– meséli Csernus Imre arról, hogy hogyan kezdett hozzá a kórházi dolgozók érzelmi problémáinak kezeléséhez.

A pszichiáter a könyv kapcsán megint hangsúlyozza, amire korábbi interjúiban is utalt már: állítása szerint nincs benne halálfélelem, sőt, azt mondja, hogy ha most jönne el a halála pillanata, akkor jó szájízzel fogadná.

(Kiemelt kép: 168.hu/Merész Márton)