Ritka szárnyas rém jelent meg hazánk felett, ezt kell tudni a kegyetlen ragadozóról

A szárnyas ragadozót hamuszürke tollazata, vörös szemei és fekete szárnyai teszik könnyen felismerhetővé.

2025. május 20., 13:34

Szerző:

Megjelent a feketeszárnyú kuhi egy rendkívül ritka ragadozómadár (értsd szárnyas rettenet), legutóbb a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén figyelték meg – számolt be róla a Dívány. Ez a faj elsősorban Afrika Szaharától délre eső területein, valamint Dél-Ázsiában és Dél-Európában honos, és Magyarországon csak kivételes alkalmakkor bukkan fel. A kuhi megjelenése különleges: hamuszürke tollazata, vörös szemei és fekete szárnyai teszik könnyen felismerhetővé. Testmérete a vörös vércsééhez hasonló, és leginkább kisemlősökkel táplálkozik.

Magyarországon először 2012-ben észlelték a fajt, és azóta mindössze tizenkét alkalommal dokumentálták jelenlétét. A legutóbbi megfigyelés május 8-án történt, amikor a nemzeti park munkatársai egy facsoportokkal tarkított területen figyelték meg a madarat. A kuhi megjelenése nemcsak a madarászok, hanem a természetvédők számára is jelentős esemény, mivel jelenléte a biodiverzitás fontosságára és a természetvédelem szükségességére hívja fel a figyelmet. 

Nem a kuhi az első szárnyas ragadozó hazánk kék egén

Nem ez az első alkalom, hogy efféle szárnyas különlegesség tűnik fel Magyarország légterében. Legutóbb egy különleges keselyűfaj tűnt fel hazánkban, egy kifejlett barátkeselyű. Az állat Európa egyik legritkább ragadozója, az elmúlt évtizedekben hazánkból is kipusztult, most azonban mégis felbukkant.

A madár teljesen elázva bukkant fel egy eső utáni reggelen, és mintegy 140-160 méterre leszállt, ahol percekig időzött, majd eltűnt a levegőben. A megfigyelést követően a vadász azonnal értesítette az illetékes természetvédelmi őrt, aki a helyszínre sietett – ezzel is jelezve az észlelés különös jelentőségét.

A madár nem viselt sem gyűrűt, sem jeladót, ami vad eredetére utal. Amennyiben az észlelést hitelesítik, ez lehet a nyolcadik hazai előfordulása ennek a keselyűfajnak. A későbbi keresések ellenére a madarat nem sikerült újra megtalálni. Legutóbb egyébként négy éve bukkant fel barátkeselyű Magyarországon, akkor azonban tragikus véget ért a madár története.

(Kiemelt képünkön egy kuhi látható. Forrás: Frans van Heerden / Pexels)

A Duna–Tisza közi Homokhátság növényvilágát nemcsak a klímaváltozás és az inváziós fajok fenyegetik, hanem a múlt tájhasználati hibái is tovább súlyosbítják a térség ökológiai válságát. Mára olyan súlyossá vált a helyzet, hogy a terület ikonikus növényei a kipusztulás szélén állnak.