Videó: hatalmas ragadozó bukkant fel Észak-Magyarországon

Eddig még nem látták ilyen ragadozót ezen a környéken.

2025. május 15., 12:25

Szerző:

Bár erre korábban nem volt példa, de egy nagytestű ragadozó bukkant fel a Lázbérci-víztározónál – számolt be róla a Turistamagazin.

Ezt a területet az Országos Kéktúra is érinti, így különösen a tavaszi hónapokban rengetegen kirándulnak a környéken. Éppen ezért keltette fel sokak figyelmét az a felvétel, amely egy környéken portyázó farkasról készült. Sosem volt még példa arra, hogy ezen a területen ordasok bukkantak volna fel, ám a találkozásra érdemes felkészülni. Bár a farkas kerüli az embereket, amennyiben sarokba szorítva érzi magát, akár támadhat is.

Akik az Országos Kéktúrán szeretnének részt venni, érdemes óvatosabbnak lenniük, ugyanis ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, Kisecset határában egy másik ragadozót, barnamedvét észleltek, ami azért különösen aggasztó, mert a település szintén beleesik az Országos Kéktúra útvonalába.

A ragadozóról felvétel is készült

Nem megszokott látvány, hogy egy farkas sétál az autóút mellett, így nem meglepő, hogy amikor egy a Bánhorváti és a víztározót összekötő úton közlekedő autós észrevette az állatot, úgy döntött, rögzíti a találkozást. A felvételen az látszik, hogy a farkas észleli az autót, majd az út egyik oldaláról átvág a másik oldalra, és a szántás felé veszi az irányt. Feltűnő, hogy több alkalommal is visszapillant, folyamatosan szemmel tartja az embereket, és igyekszik fenntartani a tisztes távolságot. Ez is azt bizonyítja, hogy a farkasok, ha tehetik, elkerülik az embereket.

A felvétel alapján egyértelműen látszik, hogy egy szürke farkasról van szó, amely elsősorban a fajt, és nem a bunda színét jelöli: a videón látható példány is inkább barna szőrzettel rendelkezik. Ami azonban furcsa lehet, hogy bár a farkasok inkább éjjel aktívak, ez a példány nappali fényben mozog, ez látható a Borsod Online-hoz eljuttatott felvételen:

Feltűnése nem okozott akkora pánikot, mint a néhány nappal korábbi eset, amikor medve bukkant fel, ám a túrázóknak érdemes felkészülniük arra, hogy a vadállatok gyakorlatilag bárhol megjelenhetnek. Az Upponyi-hegység környezetében eddig ugyan nem észlelték szürke farkas jelenlétét, ám mint ez az eset is bizonyítja, ez bármikor megváltozhat. Korábban a Bükkben, az Aggteleki-karszton és a Zemplénben többször is megfigyelték az állatokat, itt vélhetően állandó jelleggel jelen vannak az állatok. Ám vándorló állatról van szó, így ettől függetlenül is felbukkanhatnak akár magányos példányok is, mint ahogy erre már volt is példa a Börzsönyben és a Mátrában.

Felismerése nem minden esetben könnyű, mivel a színe a krémszíntől a feketéig terjedhet, ám fontos figyelmeztetés, hogy senki ne próbálja megfogni az állatokat, ugyanis bár tartanak az embertől, de veszélyhelyzetben támadhatnak. Szintén fontos információ az is, hogy Magyarországon a szürke farkas a fokozottan védett fajok közé tartozik, amely azt jelenti, hogy kilövése, illetve bármilyen formában történő elejtése bűncselekmény, amely hatósági eljárást von maga után. Természetvédelmi értéke jelenleg 250 ezer forint.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)