Szigorodnak az idénymunka feltételei: itt vannak a legfontosabb változások
Július 1-jétől szigorodik az idénymunka szabályozása, ez pedig akár 300 ezer munkavállalót is érinthet.
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy egy friss rendelkezés értelmében változik az alkalmi és idénymunka szabályozása július 1-jétől. Ennek értelmében a munkavállalók éves szinten kevesebb napot dolgozhatnak egyszerűsített foglalkoztatás keretében, derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közleményéből.
Így változnak az idénymunka feltételei
2025. július 1-jétől jelentősen átalakul az alkalmi és idénymunka szabályozása: a munkavállalók éves szinten legfeljebb 120 napot dolgozhatnak egyszerűsített foglalkoztatás (egyfajta atipikus munkavégzés) keretében, függetlenül attól, hogy egy vagy több munkáltatónál vállalnak munkát. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatása szerint az új szabályozás havonta mintegy 300 ezer munkavállalót és a velük szerződő cégeket érintheti.
A jelenleg hatályos rendszer még lehetőséget ad arra, hogy valaki négyhavonta munkáltatót váltva akár egész évben dolgozzon egyszerűsített foglalkoztatásban. Júliustól azonban a személyes napkeret lesz az irányadó, vagyis nem lehet többé „újrakezdeni” a számlálást egy másik munkáltatónál.
Fontos kitétel, hogy bár a módosítás csak az év második felében lép hatályba, 2025. július 1. és december 31. között is a teljes 120 napos keret áll rendelkezésre, tehát nem kell arányosítani.
A változások nem érintik a munkáltatók és munkavállalók közötti konkrét időbeli korlátokat, így:
- egy munkáltatónál legfeljebb 5 egymást követő napra,
- havi szinten legfeljebb 15 napra,
- évente pedig összesen 90 napra köthető alkalmi munkaviszony.
Az idénymunka esetén marad a korábbi 120 napos éves limit azonos felek között.
Így lehet követni a ledolgozott napokat
A tájékozódást és az adminisztrációt segíti a NAV-Mobil applikáció, amelyben az érintettek lekérdezhetik a ledolgozott napjaik számát, így elkerülhető a túllépés. A bejelentésre továbbra is az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás (ONYA) használata ajánlott, amely automatikusan ellenőrzi a feltételek teljesülését.
Jól járhatnak vele a nyugdíjasok
Korábban a 168.hu is beszámolt a tervezetről, illetve arról, hogy ez milyen hatással lehet a nyugdíjas munkavállalókra. A szövetkezeti foglalkoztatás egyre keresettebb megoldássá válik Magyarországon, nemcsak a diákok, hanem az 55–65 év közötti aktív nyugdíjasok és szenior munkavállalók körében is, derül ki a HumánCentrum legfrissebb tapasztalataiból. A rendszer előnyei közé tartozik a rugalmas munkavégzés, az alacsony adminisztrációs teher, valamint a kiszámítható, kedvező adózás.
A szövetkezeti forma jelentős előnye, hogy a foglalkoztatás után a munkáltatóknak csak a ténylegesen ledolgozott órák után kell fizetniük, az adminisztratív feladatokat (HR, bérszámfejtés) pedig a szövetkezetek végzik. Nincs megkötés a munkaidő hosszára vagy a foglalkoztatottak számára vonatkozóan.
(Kiemelt kép: Pixabay)