Kiderült a Temu ócska kis trükkje, szörnyű vég várhat a kínai webshopra

Noha felszántotta az online kereskedelmi piacot a Temu, a kínai webshopot egyre több helyen fojtogatják.

2024. szeptember 9., 15:06

Szerző:

Számtalanszor megírtuk már, hogy a Temu 2023 szeptembere óta valósággal felszántotta az online kereskedelmi piacot, a magyarországi vásárlóbázisa pedig átlépte 2024 áprilisában az 1,28 millió főt. Arról is írtunk, hogy februárban a Gazdasági Versenyhivatal bejelentések alapján vizsgálatot indított a Temu kereskedelmi gyakorlata ügyében, ami ráadásul nem csak hazánkban verte ki a biztosítékot, hanem a világ számos pontján is. A napokban pedig Ausztriában indult el valami: az osztrák kiskereskedelmi szövetség ugyanis versenyjogi panaszt nyújtott be a Temu ellen a helyi versenyhatóságnál. 

A Temu tönkre teszi az osztrák vállalkozásokat

Nem is akármiért. Ahogyan az ügyről Rainer Will, a szövetség elnöke fogalmazott:

„Az utóbbi hetekben bebizonyítottuk és egyértelműen dokumentáltuk, hogy a Temu számtalanszor megsértette a versenytörvényt. A tisztességes verseny csak akkor működik, ha a piaci szereplők betartják a szabályokat, a jogsértéseket pedig szankcionálják. Mivel a cég nap mint nap Ausztria, mint üzleti helyszín kárára jár el — és véleményünk szerint törvényt sért — , panasszal élünk a tisztességtelen üzleti gyakorlat ellen.” 

Az mfor.hu a sógorok döntése kapcsán felidézi, Ausztriába naponta 30 ezer csomag érkezik ázsiai online platformokról, amelyek nem tartják be a szabályokat sem a szállítás, sem a kézbesítés tekintetében, de már a vásárlók megnyerésénél, a vásárlásra való ösztönzésnél sem.

Rainer Willék ezért elemi erővel csapnának le a Temura. Az elnök szerint ugyanis olyan osztrák cégeket képviselnek, amelyek több százezer munkahelyet biztosítanak Ausztriában, és adóbefizetéseikkel mindenki számára a jóléti államot finanszírozzák. Ezeket veszélyezteti a tisztességtelen verseny. Ez ellen minden rendelkezésükre álló eszközzel, jogi úton kell fellépniük, hogy megakadályozzák, hogy a cégeket, illetve az Ausztriában élő embereket kár érje.

Ütik és vágják a Temut, a tulajdonos meg közben jót röhög

Összességében tehát újabb helyszínen léptek fel a Temu kereskedelmi gyakorlata ellen, amivel kijelenthető, hogy a cégre az utóbbi időben erősen rájár a rúd. Ám ez a kínai webshop tulajdonosát mit sem érdekli, hiszen Colin Huang, a Temu mögött álló PDD (PinDuoDuo) Holdings alapítója az elmúlt hetekben a leggazdagabb kínai milliárdossá vált, miután vagyona elérte a 48,6 milliárd dollárt. A 44 éves vállalkozó Zhong Shanshan üdítőgyártó-mogult taszította le a trónról.

A volt Google-programozó Huang több visszafogottan sikeres vállalkozás után alapította meg a Temu csak Kínában működő, Pinduoduo névre hallgató elődjét, ami profilját tekintve ugyanazt csinálja a mai napig, mint a Temu az ország határain kívül: olcsón kínál rengeteg terméket a ruházati kellékektől kezdve az elektronikai eszközökig bezárólag.

A Pinduoduo a pandémia alatt hatalmas népszerűségre tett szert, így a Covid-korszak alatt Huang vagyona elérte a 71,5 milliárd dollárt is. Az üzletember azonban amilyen gyorsan felkerült a milliárdoslista csúcsának közelébe, olyan gyorsan le is zuhant onnan a lezárások végeztével, amikorra korábbi vagyonának 87 százalékát elvesztette. Ám ez már csak úgy tűnik a múlt, és a Temu újra meghozta számára a sikert.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: HutchRock / Pixabay)