Kiderült mi vár a nyugdíjasokra 2026-ban, így változhat az ellátás összege

Elkészült a 2026-os költségvetés, és kiderült, hogy a kormány mennyit szán a nyugdíjasokra.

2025. május 13., 13:05

Szerző:

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy elkészült a jövő évi költségvetés. Ebből már látszik, hogy a kormány mennyit szán oktatásra, egészségügyre és a nyugdíjasokra. Karácsony Mihály, az Országos Nyugdíjas Parlament elnöke áttekintette a 2026-os költségvetés tervezetét, különös tekintettel arra, milyen hatással lesz az a nyugdíjas társadalomra. A szakértői értékelés több ponton éles kritikát fogalmaz meg, olvasható a Piac és Profit cikkében.

Így szerepelnek a nyugdíjasok a költségvetésben

A nyugdíj szó 79 alkalommal szerepel a dokumentumban, azonban annak jelentéstartalma következetlen, sokszor eltérő értelmű hivatkozásokkal találkozunk – állítja az elemzés. A „nyugdíjas”, mint gyűjtőfogalom zavaros alkalmazása Karácsony Mihály szerint szándékos ködösítésre is utalhat.

A tervezet két különböző célt fogalmaz meg: az egyik helyen a „nyugdíjak reálértékének megőrzését”, máshol a „vásárlóerő megőrzését” tűzi ki célul. A két fogalom között milliárdos nagyságrendű eltérés van, mégis keverednek a szövegben – hívja fel a figyelmet Karácsony Mihály.

Ennyi pénzt szán a kormányzat a nyugdíjasokra

Bár a költségvetés 7.700 milliárd forintot irányoz elő „nyugellátásra és nyugdíjszerű ellátásra”, ebből csak 5.281 milliárd forint jut a klasszikus, öregségi nyugdíjakra, és további 610 milliárd forint az özvegyi és árvaellátásra. A fennmaradó összegek politikai megfontolásból bevezetett kivételek, kedvezmények fedezetéül szolgálnak, nem a tényleges nyugdíjas ellátórendszert támogatják – vélik a nyugdíjas szakértők.

A szegényedő idősek növekvő száma ellenére továbbra is csupán 1,9 milliárd forint jut a „különös méltánylást érdemlő körülmények” címén nyújtott támogatásokra, mely évek óta változatlan. A tapasztalatok szerint ez az összeg már az év első hónapjaiban kimerül, így sok rászoruló támogatás nélkül marad.

A kormány 2026-ra 3,6 százalékos inflációt és ugyanekkora nyugdíjemelést prognosztizál, ám a szakmai fórumok nem támasztják alá ezt az optimista becslést. Eközben a bérek 10,7 százalékos emelkedésével számolnak, ami jelentős reálérték-csökkenést eredményez a nyugdíjaknál, és tovább mélyíti a jövedelmi szakadékot.

A szociális hozzájárulási adóból (szocho) származó bevétel egyre kisebb arányát könyvelik a Nyugdíjbiztosítási Alaphoz: míg 2024-ben ez az arány 89,14%, 2025-ben már csak 86,96%, 2026-ban pedig tovább csökken 82,81%-ra. Ez is azt sugallja, hogy a nyugdíjak finanszírozása politikai döntéseken múlik, nem a befizetések arányán.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)