Emelnék a nyugdíjkorhatárt, ha ezen nem sikerül változtatni

A nyugdíj kifizetése egyre nagyobb problémát jelent.

2025. május 21., 10:44

Szerző:

Nem csak Magyarországon, hanem egész Európában gondot okoznak az elöregedő társadalmak, hiszen a nyugdíj, illetve az egészségügy költségei is emelkednek. Ha ezt a folyamatot nem sikerül lelassítani, megállítani és végül megfordítani, akár megszorításokra is szükség lehet – mutatott rá az EconomX.

Könnyen belátható, hogy míg a nyugdíjasok száma folyamatosan növekszik, az aktívan dolgozók száma pedig stagnál vagy csökken, addig fennáll a veszélye annak, hogy komoly gazdasági problémák alakulhatnak ki. Európa teljes lakossága 2004 és 2024 között 432,8 millióról 449,2 millió főre nőtt, ám ez nem azt jelenti, hogy a különbözetet a születésszám emelkedése váltotta ki. Kitolódott a várható élettartam, ami alapvetően örvendetes, ám ha ehhez nem társul több gyermek születése, akkor a gyakorlatban előbb-utóbb nem lesz fenntartható a jelenlegi nyugdíjrendszer.

Demográfiai katasztrófa fenyeget, amely a nyugdíj kifizetését is érinteni fogja

Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, Magyarországon drasztikusan zuhan a népességszám. A tavalyi év statisztikái aggasztóak, hiszen tavaly összesen 77 500 gyermek született Magyarországon, ami rendkívül alacsony szám, különösen ha összevetjük azzal, hogy 2024-ben 127 500-an hunytak el. Egyértelműen látszik, hogy a születések száma nem képes ellensúlyozni a halálozások számát, tehát jelentős népességcsökkenéssel is számolni kell.

Ám nemcsak emiatt probléma, hogy egyre kevesebb gyermek születik, hanem azért is, mert az aktívan dolgozó réteg egyre kevesebb főt tesz ki a társadalom egészéből, ez pedig a gazdaságra is komoly terheket ró. A 2024-es születésszámok az egy évvel korábbi adatokkal összevetve 9,1 százalékkal estek vissza, a 77 500 születés pedig az 1949 óta mért legalacsonyabb érték. Ez a probléma egész Európát érinti, ám az, hogy Magyarországon csupán 1,38 szülés jut egy nőre, kiugróan alacsony szám, ami aggodalomra ad okot. A gyermekvállalási kedv csökkenése többek között gazdasági okokra vezethető vissza, és arról is említést kell tenni, hogy kitolódott az első gyermeküket vállaló édesanyák életkora is, ami befolyásolja a születendő gyermekek számát is.

A tavalyi évben már Európa teljes lakosságát tekintve 21 százalékra nőtt a 65 év felettiek aránya, ez pedig befolyásolja a nyugdíjrendszereket is, hiszen egyre nagyobb összegeket szükséges kifizetni egyre több embernek. Eközben az előrejelzések szerint az aktívan dolgozók aránya folyamatosan csökken.

Annak érdekében, hogy az országok elkerüljék a nyugdíjrendszerek összeomlását, az egyik lehetséges megoldást az jelentheti, hogy tovább emelkedik a nyugdíjkorhatár, amelyet több kormány is bevezetne. Ez nem népszerű intézkedés, ugyanakkor kitolhatja a jelenlegi rendszer határait. Emellett a nyugdíjasok foglalkoztatása is célszerű, egyrészt az anyagi terheik enyhítése érdekében, másrészt azért, hogy pótolják valamelyest az aktív dolgozók hiányát. Hosszú távon azonban csak a születésszámok emelkedése billenthetné helyre a teljes rendszert.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)