Egyre kevesebbet ér a magyar nyugdíj, ebből még komoly baj lehet
Az átlagnyugdíj 14 éve még az átlagbér 73,7 százalékát érte el, ma viszont csak az 52,7 százalékát.
A magyar nyugdíjak reálértéke jelentősen csökkent az elmúlt években, miután több mint tíz éve, 2011-ben a kormány döntést hozott a jelenleg is érvényben lévő inflációkövető nyugdíjemelésről – írja a Népszava. A lap szerint a döntéshozók a nyugdíjasok életszínvonalának megőrzésével indokolták a nyugdíjrendszer teljes átalakítását, ám az elmúlt másfél évtized bebizonyította, ez ugyanolyan kampányszöveg volt a Fidesz-KDNP részéről, mint Orbán Viktor ígérete a 14. havi nyugdíjról a 2006-os kampányban.
A lap készített egy táblázatot is a nyugdíjakról, melyből kiderült, hogy amíg az átlagbér 2011 óta 141 ezer forintról 459 ezerre, azaz 225 százalékkal emelkedett, addig az átlagnyugdíj 104 ezerről 242 ezerre, vagyis csak 132 százalékkal nőtt. Az átlagnyugdíj 14 éve még az átlagbér 73,7 százalékát érte, ma viszont csak 52,7 százalékát, ám utóbbi adatot erősen kozmetikázza, hogy 2022 óta ismét folyósítják a 13. havi nyugdíjat, enélkül csak 48,5 százalék az arány.
A cikk összességében hangsúlyozza, hogy a nyugdíj nem kegyadomány, hanem évtizedes járulékfizetéssel megszerzett jövedelem, ezért a kormánynak kötelessége lenne biztosítani a nyugdíjak reálértékének megőrzését. A jelenlegi nyugdíjrendszer azonban nem veszi figyelembe a nyugdíjasok valós megélhetési költségeit, így sokan rosszabbul élnek, mint korábban.
Erre elég a magyar nyugdíj
Korábban megírtuk: az idei év januárjában az öregségi nyugdíj átlagosan 242 ezer forintot tett ki, ám nagyon sokan vannak, akik ennek csak a töredékét kapják meg. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint ugyanakkor tavaly már több mint 60 ezren kaptak félmillió feletti pénzügyi ellátást.
S hogy mire elég ez az összeghatár? Erre is a KSH statisztikája ad választ számunkra, mely számon tartja, hogy mennyi pénzre van szükség „jó” és „nagyon jó” megélhetéshez. Nos, a szóban forgó havi félmillió hazánkban a statisztika szerint mindenhol elegendő a „jó” megélhetéshez, de Budapesten nem elegendő a „nagyon jó” életszínvonalhoz: ehhez a fővárosban havi 655 ezer forintra van szükség, de Közép-Magyarországon is fejenként havi 543 ezer forintos jövedelem kell a „nagyon jó” megélhetéshez.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Freepik)