Özvegyi nyugdíj: kiderült, mi a legnagyobb gond a rendszerrel

Az özvegyi nyugdíj rendszerét nagyon sokan igazságtalannak gondolják, eláruljuk, mit mond erről a szakértő!

2025. május 14., 11:00

Szerző:

Korábban a 168.hu is megírta, hogy az elmúlt hónapokban milyen kritikák érték a magyarországi nyugdíjrendszert. A szakértők szerint egyre sürgetőbb a változás, és most kiderült, hogy az özvegyi nyugdíj rendszerét is sokan problémásnak gondolják, olvasható a 24.hu cikkében.

Ez a legnagyobb probléma az özvegyi nyugdíjakkal

A NyugdíjGuru.hu portál és közösségi médiás felületei alapján egyre erősebben körvonalazódik a társadalmi elégedetlenség az özvegyi nyugdíjak jelenlegi szabályozásával kapcsolatban. A hozzászólók többsége – főként nők – méltánytalannak és túl szigorúnak tartja a jelenlegi rendszert, különösen a 10 éves jogvesztő határidőt, amely után véglegesen elvész a jogosultság, ha az újraindulás feltételei nem teljesülnek.

Farkas András, nyugdíjszakértő szerint a választások közeledtével a politikai pártoknak érdemes lenne napirendre tűzniük a kérdést, mivel a főellátásként özvegyi nyugdíjban részesülők 90%-a nő.

A legsürgetőbb problémák között szerepel:

  • Az özvegyi nyugdíj élethosszig tartó folyósításának igénye.
  • A 10 éves határidő eltörlésének vagy enyhítésének követelése.
  • A megváltozott munkaképességre vonatkozó 50%-os egészségi állapot kritériuma, amely kizárja az 51–60% közötti érintetteket.

Az árvaellátáshoz kötött feltételek igazságtalansága, különösen azok számára, akik egy egészséges félárva gyermeket nevelnek. Farkas szerint időszerű lenne megvizsgálni annak lehetőségét is, hogy az egy gyermekes özvegy édesanyák is részesülhessenek támogatásban, különösen, ha a gyermek fogyatékkal él vagy beteg. Bár a Nemzetgazdasági Minisztérium a közelmúltban javaslatot tett a szabályok enyhítésére, az intézkedések nem terjednek ki a leggyakoribb panaszokra.

Ezek az özvegyi nyugdíj feltételei 2025-ben

Az özvegyi nyugdíj jogosultsági feltételei továbbra is összetettek, és több tényezőtől függenek: az elhunyt és az özvegy életkorától, a szolgálati idő hosszától, valamint a pár együttélésének körülményeitől. Az ellátás három alkalommal igényelhető – elsőként ideiglenes özvegyi nyugdíjként közvetlenül a haláleset után, majd további két alkalommal, ha az özvegy életében jogosultságot megalapozó körülmények lépnek fel.

Az özvegyi nyugdíj akkor is járhat, ha az elhunyt:

  • már saját jogú öregségi nyugdíjban részesült;
  • korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban vagy speciális művészeti/bányászjáradékban részesült;
  • halála idején megszerezte a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati időt.

A jogszabályok korcsoportokra lebontva határozzák meg a szükséges szolgálati idő hosszát:

  • akik 22 éves koruk előtt és az iskolai tanulmányaik megszűnését követő 180 napon belül vagy minimum 2 év szolgálati időt letöltve hunynak el;
  • akik 22-25 éves koruk közt hunynak el, minimum 4 év biztosítási jogviszonnyal;
  • akik 25-30 éves koruk közt hunynak el, minimum 6 év biztosítási jogviszonnyal;
  • akik 30-35 éves koruk közt hunynak el, minimum 8 év biztosítási jogviszonnyal;
  • akik 35-45 éves koruk közt hunynak el, minimum 10 év biztosítási jogviszonnyal;
  • akik 45. életévüket betöltve veszítik életüket, minimum 15 év biztosítási jogviszonnyal a hátuk mögött.

Abban az esetben is jár az özvegyi nyugdíj 2025 évében az elhunyt özvegye számára, amennyiben az elhunyt személy még életében nem teljesítette a fent leírt, életkorához hozzárendelt szolgálati időt, viszont egy alacsonyabb életkorhoz tartozó szolgálati időt megszerzett, ezt követően pedig nem volt szolgálati idejében 30 napnál hosszabb, nem keresőképtelenségre visszavezethető megszakítás.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: