Ön is kapott ilyen levelet a NAV-tól? Ne dobja ki, komoly bírság lehet a vége

A NAV október elején értesítőt küldött az olyan vállalkozásoknak, amelyek áfabevallásával vagy online adatszolgáltatásával valami gond van.

2024. október 18., 12:44

Szerző:

NAV akciót indított októberben, melynek során az online számla adatszolgáltatások és áfabevallások belföldi összesítő jelentéseinek M lapos adatszolgáltatásai közt tapasztalt eltérések feltárása volt a cél. Bár az első levél nem jelent automatikus bírságot, ha valaki nem cselekszik annak kézhez vételét követően, komoly bajba kerülhet – írja blogbejegyzésében az RSM. Az adótanácsadó cég közölte azt is, hogy „valószínű, hogy azoknál az ügyleteknél, ahol számottevő eltérés mutatkozott a két adatbázis között, a NAV kockázatelemző rendszere alapján a számla befogadói oldalon lévő adózó, tájékoztató levelet kapott, hogy vizsgálja felül áfabevallását az online számlaadatok alapján. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a hiba számlakiállítói oldalon is felmerülhet, hibás adatszolgáltatást eredményezve”.

Az RSM hangsúlyozta, hogy amelyik vállalkozás megkapta a NAV figyelmeztető levelét, annak legfontosabb teendője, hogy ellenőrizze M lapos adatszolgáltatását, illetve online számla adatszolgáltatását. Fontos áttekinteni az RSM szerint továbbá a teljes adatszolgáltatási folyamatot, hogy a hiba okára is fény derüljön, automatizáltan pedig akár havi szinten is figyelemmel lehet követni azt, hogy minden adat rendben van-e. 

A hibát pedig azért is nagyon fontos kijavítani, mert a hiba akár számlánként egymillió forintos büntetést is maga után vonhat. Az október első hetében postázott levelek pedig ugyan csak figyelmeztetésnek minősülnek, amelyek elősegítik a jogkövető magatartást, de akik nem korrigálják mindazt, amit kifogásolt a NAV, hatósági eljárást kaphatnak a nyakukba.

Így előzhető meg a NAV által jelzett probléma

Az RSM korábban külön foglalkozott azzal, hogy melyek az M lapok leggyakoribb hiba típusai, valamint ismertették az ezek elkerülésére vonatkozó legfontosabb tanácsaikat is. Eszerint a helyes számlaadatszolgáltatások ma már nem csak a törvényi megfelelés miatt fontosak, hanem az e-számlázás, az eÁFA rendszer és az automatikus számla adatfeldolgozás alapját is képezik. A hibás adatszolgáltatások üzleti kockázatot is jelenthetnek, hiszen a belföldi partnerek többsége már kiemelten támaszkodik az online számla adatszolgáltatásokra azáltal, hogy a NAV rendszeréből lekérdezik a számla adatokat például a bevallásaik elkészítéséhez, szállítói számláik automatikus előkönyveléséhez. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: IGOR STEVANOVIC / SCIENCE PHOTO / IST / Science Photo Library via AFP)