Egekben a lakbérek: mutatjuk, ebben a budapesti kerületben volt a legnagyobb a drágulás

Megint emelték a lakbéreket, de érdekes módon Budapestet ez most nem érintette drasztikusan. Ennek ellenére mélyen a zsebbe kell nyúlni a fővárosban. 

2024. szeptember 17., 09:32

Szerző:

 A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com lakbérindexének tanúsága szerint augusztusban országosan 0,5 százalékkal emelkedtek a lakbérek az előző hónaphoz képest, Budapesten viszont nem változott az értékük. Persze ez nem azt jelenti, hogy a fővárosban ne lett volna emelkedés, hiszen a KSH oldalán közölt adatokból kiderül, hogy az augusztusi lakbérek éves összevetésben országosan 9,9, Budapesten 9,1 százalékkal, a 2015. évi bázisidőszakinál 113, illetve 102 százalékkal emelkedtek.

Elszállnak az lakbérek 

A statisztikák alapján elmondható, hogy 2024 első nyolc hónapjában a megfigyelt hirdetések 92 százaléka többlakásos épületben lévő lakásra vonatkozott, a fennmaradó mintegy 8 százalékban családi házat hirdettek meg. Idén a január–augusztus közti időszakban országosan a figyelembe vett hirdetések 44, a fővárosban pedig 43 százaléka származott magánszemélytől. Az ingatlan.com hétfőn az MTI-nek eljutatott közleménye idézte Balogh Lászlót, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét, aki elmondta a korábbi években a felsőoktatási ponthatárok kihirdetése utáni albérletszezonban mindig kimutatható drágulás következett be augusztusban, de idén ez elmaradt. Ugyanakkor éves összevetésben jelentős áremelkedés történt, hiszen a KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint országosan csaknem 10, a fővárosban pedig 9,1 százalékos bérletidíj-emelkedés történt. Sőt, a pesti külső kerületek 11 százalékos drágulása meg is haladja a fővárosi átlagot. 

Ez annak köszönhető, hogy a belvárosi kerületek magas albérletárait a bérlők a távolabbi, olcsóbb városrészekbe költözéssel ellensúlyozzák

 – mutatott rá az elemzésben a szakember.

Egyre nagyobb választék 

Az ingatlan.com adatai alapján az albérletszezon végéhez közeledve több mint 16 ezer kiadó házra és lakásra kerestek bérlőt a tulajdonosok országszerte, ami 18 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Balogh László a közleményben megjegyezte, a kínálat növekedése arra utal, hogy a piacon egyre nagyobb választékból válogathatnak a bérlők. A kínálati oldalon kialakuló versenyhelyzet pedig hosszabb távon akár az árak stabilizálódását és az albérletdrágulás lassulását okozhatja.

A terézvárosi helyzet 

Arra is kitértek, hogy a VI. kerületben a rövid távú lakáskiadásról vasárnap lezárult népszavazás eredménye – amelyről lapunk is beszámolt – várhatóan hatást gyakorolhat Terézváros és a budapesti belváros albérletpiacára is. Balogh László a közleményben ismertette, hogy bár a VI. kerület sosem volt a legdrágább Budapesten, Terézváros stabilan a 3-4. helyen áll a legmagasabb bérleti díjakkal rendelkező kerületek között. Ez azt mutatja, hogy a kerület továbbra is keresett, és a népszavazás esetleges hatásai akár változást is hozhatnak az árazásban és a kereslet alakulásában.

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pexels)