Erősödésnek indult a forint az amerikai elnökválasztás után
Minimális erősödésnek indult a forint.
Ahogyan arról portálunk is hírt adott az amerikai elnökválasztás hatalmas mozgást hozott a devizapiacon, nagyot zuhant a forint, az óriási gyengülés után viszont most úgy tűnik erősödésnek indult a magyar fizetőeszköz.
Óriási gyengülés után
Mint ismert szerda november 6-a, szerda hajnalra a forint az euróhoz és a dollárhoz képest is nagyot gyengült, sőt az utóbbihoz képest 23 havi mélypontot ért el. A magyar fizetőeszköz szerda hajnalban 412 forintig bukott vissza az euróval szemben, míg a dollárral szemben 383,5-384 közöttig. Mindezzel a magyar valuta kétéves mélypontra zuhant, ennyire gyenge utoljára 2022. december elején volt.
Újra erősödik a forint
Most viszont úgy tűnik, erősödésnek indult a forint, csütörtök reggelre ugyanis erősödött az árfolyama a nemzetközi devizapiacon. A reggel 7 órás adatok tanúsága szerint az euró árfolyama 409,26 forintra gyengült a szerda kora esti 409,65 forintról, a dolláré pedig 381,87 forintról 380,98 forintra süllyedt.
A kormány tudatosan gyengíti a forintot
Ahogyan azt portálunk is megírta a Portfolio elemzője, Madár István szerint a kormány tudatosan gyengítheti a forintot az alábbi okokból:
- Ha a magyar gazdaság pénzügyi válságba keveredik, jól jön egy kis forintgyengülés.
- Ha épp nem futnak jól az exporttermékek a külpiacokon, akkor is lehet gyengíteni a forintot.
- Ha az erőltetett bérnövekedést nem bírnák a vállalataink, gyengébb forinttal lehet helyrerakni az itthoni és külföldi piacokon elszenvedett versenyképesség-csökkenést.
- Ha a gazdaságpolitika lépést téveszt, és borul a makroegyensúly, majd a forintgyengülés megment minket.
- Ha a gazdaságot magas nyomás alá akarjuk helyezni, felélve egyensúlyi tartalékainkat, kiváló eszköz a forint gyengítése.
- Ha félő, hogy a fentiek miatt tartósan magasabb infláció ki akar árazni minket a világpiacról, elkerülhetetlen, hogy hagyjuk leértékelődni a forintot.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)