Aggasztó csalás terjed Európában, megszólalt az ENSZ

A csalások egyre kifinomultabbak, ám ami ennél is aggasztóbb, hogy globálissá válnak.

2025. április 28., 10:54

Szerző:

 

Egyre kifinomultabb és globálisabb méretű az online csalások iparága – áll az ENSZ kábítószer- és bűnüldözési hivatalának (UNODC) „Fordulópont” című friss jelentésében, melyet a Dívány szemlézett. Eszerint a délkelet-ázsiai bűnszervezetek mára Afrikában, Latin-Amerikában, sőt Európában és Észak-Amerikában is jelen vannak, éves szinten pedig közel 40 milliárd dollárnyi kárt okoznak.

Az ENSZ jelentése kitér rá, hogy a csalók a jól ismert trükköket – hamis szerelmi történeteket, kamu befektetéseket, illegális szerencsejáték-oldalakat – már új helyszíneken is alkalmazzák, különösen ott, ahol gyenge a hatósági ellenőrzés. A technológiai fejlődést is kihasználják: mesterséges intelligenciát, deepfake videókat, kártékony szoftvereket és kriptovalutákat vetnek be, hogy áldozataikat megtévesszék és a pénzmosásukat leplezzék.

A nemzetközi szervezet figyelmeztetése szerint a világ a „bűnözés mint szolgáltatás” korszakába lépett, és a kormányoknak sürgősen új stratégiákat kell kidolgozniuk a hatékony fellépéshez.

Egyre kifinomultabb csalások zajlanak

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a bűnözők ma már olyan kifinomult pszichológiai módszerekkel dolgoznak, hogy szinte bárkit képesek megtéveszteni. Bár a csalók trükkjei elsőre talán bagatellnek tűnnek, de ha valakit elég kitartóan és határozottan próbálnak meg átverni, és a meglepetés erejét is felhasználják, sajnos sikerrel járhatnak.

A lehető legváltozatosabb módokon próbálják meg becserkészni az áldozataikat, akik többnyire gyanútlanul hisznek nekik, és a legtöbb esetben a végén nagyobb összegű anyagi kár éri őket.

A csalások ellen persze lehet védekezni, melynek első lépése az, ha gyanút kelt bennünk az, ha máshogyan nem érnek célt, akkor a csalók általában sürgetni kezdenek, vagy éppen nagyon gyors döntésre kényszerítenek minket. Mindig gyanús az is, ha egy meghirdetett termékre azonnal érkezik egy megkeresés, ahogyan az is, ha nem hagyják, hogy nyugodtan átgondoljunk egy tranzakciónkat. A szakértők azt tanácsolják, soha ne hagyjuk magunkat hirtelen döntésekre kényszeríteni.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Annette Riedl/dpa Annette Riedl / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)