Vigyázat, aljas csalás terjed: így húzzák le nagyon, ha nem vigyáz
Vigyázzon, ha gázszerelőre van szüksége, mert könnyen csalás áldozatává válhat!
Csúnyán pórul járt egy budapesti lakos, amikor főzőlapjavításra keresett szolgáltatót, de egy orbitális csalásba sikerült beleszaladnia – írta meg a Piac és Profit. A Gold-System Kft. szerelője ugyanis úgy „diagnosztizálta” a hibát – szerinte a szóban forgó főzőlap elavult és teljes csere lenne szükséges –, hogy érdemi munkát egyáltalán nem végzett. Ennek ellenére az általa képviselt cég később egy 138 ezer forintos számlát küldött a főzőlap tulajdonosának. (A készüléket persze eközben egy másik cég valódi szakembere pár perc alatt megjavította, számlát is adott, ráadásul nem is kért a munkájáért egy vagyont.) A történet ezáltal gyanússá vált a segítségre szoruló fővárosi károsultnak, hiszen a horrorszámlát kiállító cég előzetesen semmilyen írásos árajánlatot nem adott, csupán szóban közölt mindenféle összegeket.
Az említett kft. egyébként több internetes címen is hirdeti magát, drgazszerelo.hu és topvizgazfutesszerelo.hu oldalon található meg az ajánlatuk. E szerint több mint három évtizede vannak a szakmában, az Opten adatbázisa alapján viszont mindössze két éve alapították őket. A működési feltételeik is tele vannak apróbetűs részekkel, homályos megfogalmazásokkal és borsos díjakkal.
Egyre több kreatív csalás terjed, jobb vigyázni velük
Ahogyan arról korábban is írtunk, a csalók egyre trükkösebb módszerekhez folyamodnak, hogy átverjék az áldozataikat. A már klasszikusnak számító unokázós, és telefonos módszerek mellett, sokszor már a közösségi oldalakon vadásznak az áldozatokra. A csalók szerelőként való feltűnése ráadásul sajnos nem is új módszer, hiszen nemrég ketten is hasonló átverés áldozatává váltak. Sajtóinformációk szerint két Tolna vármegyei nőt vertek át azzal, hogy ismeretlenek magukat hűtőszekrény-szerelőnek, valamint kéményseprőnek adták ki, mindkét esetben előre kérték az utalást, majd nyom nélkül eltűntek.
Egy másik esetben viszont csalók egy törökországi bank nevében keresték meg a közösségi médiában áldozatukat, és arról tájékoztatták őt, hogy egy távoli rokona halálát követően egy közel 10 millió dolláros hagyaték örököse lett. A tolcsvai férfi bedőlt a furcsa történetnek, és egy állítólagos ügyvéddel e-mailben kommunikáltak a további teendőkről.
Mivel egy hagyatéki ügyintézés költségekkel jár, így az áldozat készségesen kifizette az ügyvéd által, különböző indokokkal megjelölt összegeket, összesen 3 millió forintot, amelyet át is utalt a megadott számlaszámokra. A csalók azonban rövid időn belül teljesen eltűntek, miután kiderült, hogy áldozatuknak nincs több pénze.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Max Vakhtbovycn / Pexels)