Sok ezer magyar kerülhet utcára, tömegével bocsátják el az embereket a Dunaferrtől
A vasműnél csoportos leépítést terveznek, mintegy 2600 dolgozót küldhetnek el a Dunaferrtől.
Az információk szerint, továbbra is komoly problémák vannak a vasműnél, ezért úgy döntöttek, hogy sok dolgozót elküldenek a cégtől. A Portfolio birtokába jutott levél szerint, az elbocsátás a Dunaferr 2600 munkavállalóját érintheti.
Hamarosan sok embert küldhet el a Dunaferr
Várhatóan mintegy 2600 dolgozót érinthet a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. „f.a.” és a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. „f.a.” tervezett csoportos létszámleépítése – derül ki egy belsős, a Portfolio birtokába került levélből. A dokumentum szerint a felszámolóbiztosok hivatalosan is bejelentették a Munka Törvénykönyvében előírt csoportos leépítés szándékát. A tárgyalások a törvényi előírás szerint legkorábban hét nappal az írásos tájékoztató után kezdődhetnek meg.
A levelet az üzemi tanács és a szakszervezet vezetői – Petrik Zénó, Hegedűs László és Magyar Zoltán – írták alá. A dokumentumból kiderül, hogy a munkavállalók sorsát érintő döntés hátterében a cégek működésképtelensége áll.
A kormány is támogatta a céget
A Duna Furnace és a Dunarolling a korábban Dunaferr néven ismert jogutód cégei. A Dunaferr 2022 végére súlyos pénzügyi válságba került, részben a korábbi menedzsment hibái, az energiaválság, valamint a szankciók következtében. A cég működésképtelenné vált, és 2022. decemberében felszámolási eljárás indult ellene.
A kormány 2023 első felében 16 milliárd forinttal támogatta a gyárat, hogy elkerülje a teljes leállást és a dolgozók tömeges elbocsátását. Az eszközöket két új cégbe apportálták, amelyeket a brit-indiai hátterű Liberty Steel Central Europe Kft. vásárolt meg 55 millió euróért, miután az Európai Unió jóváhagyta a tranzakciót.
Bár az új tulajdonos 2023 őszén átvette a cégeket és tájékoztatta a dolgozókat, az alacsony acélárak és a gazdaságtalan működés miatt már 2023 augusztusában leállították a nagyolvasztót és az acélművet. Az üzleti tevékenység lényegében megszűnt, a cégek komoly adósságokat halmoztak fel, és 2024 novemberében a Fővárosi Törvényszék mindkét cég ellen felszámolási eljárást indított.
Sokszor tüntettek a munkavállalók
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy a munkavállalók tüntettek. Tavaly augusztusban is demonstráltak, azután, hogy nem kapták meg a júliusi bérüket. A munkavállalók akkor már másodjára kapták meg késve a munkabérüket. Akkor a Dunaújváros.com arról számolt be, hogy menedzsment rövid tájékoztatóját többször szakították félbe olyan hozzászólások, mint a „Hol a pénz?”. A cikk szerint a cégvezető ígéretet tett arra, hogy minden tőlük telhetőt megtesznek a probléma rendezése érdekében. Akkor a tájékoztató után több munkavállaló úgy távozott, hogy azt mondta, ha nincs fizetés, délután visszamegy.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)