Több százan demonstrálnak a Liberty Dunaújváros igazgatóságánál
Nemrég lett új tulajdonosa.
A munkavállalók nem kapták meg a júliusi bérüket, emiatt a hétfő reggelt a Dunaújváros.com beszámolója szerint „indulatos és hangos” demonstrációval indították. A lap szerint már fél 8 előtt sokan gyülekeztek, 8 órára pedig több száz munkavállaló követelte a pénzét.
A vasmű dolgozói már második hónapja kapják késve a fizetésüket. Bár előző hónapban késő délután már megkapták a határnapig a pénzt azok, akik az OTP-nél vezetik a számlájukat, azok a dolgozók viszont, akik máshol bankolnak, csak másnap reggel. A fizetési határidő, vagyis tizedike most augusztusban szombatra esett, vagyis a munkavállalóknak már pénteken meg kellett volna kapniuk a fizetésüket.
Ígéret van, pénz egyelőre nincs
A Dunaújváros.com azt írja, a demonstrálókat a menedzsment képviseletében Rahul Yenurkar, a LIBERTY Dunaújváros társaságcsoport cégvezetője és Móger Róbert, a társaság HR és kormányzati kapcsolatok igazgatója várta. A menedzsment rövid tájékoztatóját többször szakították félbe olyan hozzászólások, mint a „Hol a pénz?”. A cikk szerint a cégvezető ígéretet tett arra, hogy minden tőlük telhetőt megtesznek a probléma rendezése érdekében, Móger ezt úgy fordította, hogy ma garantáltan utalnak. Több munkavállaló úgy távozott, hogy azt mondta, ha nincs fizetés, délután visszajön.
Már írtunk róla, hogy a Liberty Steel lett a nyertese a felszámolás alatt álló Dunaferr-re kiírt értékesítési pályázatnak. A hírt a Gazdaságfejlesztési Minisztérium jelentette be. A Fővárosi Törvényszék végzéséből pedig kiderült az is, hogy 55 millió euróért vette meg a Dunaferr-t a Liberty, ami 15,4 milliárd forintnak felel meg mai árfolyamon.
A gyár megmentési folyamat halad
A minisztérium közleménye felidézte a pályázatig eltelt lépéseket, és kiemelte: a megmentési folyamat következő lépéseként az acél gyártáshoz szükséges eszközök új cégekbe kerültek (DunaRolling és Duna Furnace dunai vasmű), melyeket nyílt eljárásban értékesítésre hirdetett meg a felszámoló. A múlt pénteken zárult értékesítés során az a Liberty Steel adott be érvényes nyertes pályázatot, amely már decemberben is a gyár megsegítésére sietett egy olyan időszakban, amikor az acélipar világszerte a legnehezebb időszakát élte.
Korábban pedig arról írtunk, hogy nem engedte be a régi orosz igazgató a kinevezett új tulajokat a Dunai Vasműbe. Ahogy arról is, hogy az évek óta csőd szélén lévő Dunaferr állami segítségnyújtás nélkül nem tudja kifizetni a dolgozói béreket sem. Ezek után pedig arról írtunk, hogy tömegesen mondanak fel a dolgozók a Dunaferrben.
A Liberty technológiai partnere, a CISDI megkapja a pénzügyi támogatást a dunaújvárosi acélműben megvalósuló nagyberuházáshoz, erről a CISDI Engineering és a Kínai Export- és Hitelbiztosító Társaság (Sinosure) elvi hitelbiztosítási megállapodást kötött.
A tájékoztatás szerint a megállapodás 1,3 milliárd eurós összegre vonatkozik, és utat nyit a Liberty évi hárommillió tonnás elektromos ívkemencés létesítményének finanszírozása, azaz a berendezések exportja és telepítése előtt Dunaújvárosban.
További támogatások jöhetnek
A közleményben kiemelték, az elvi megállapodás megkönnyíti azoknak a további támogatásoknak, garanciáknak a megszerzését, amelyek alapján véglegesítik a beruházás tőkeszerkezetét.
Hangsúlyozták, az új létesítmény üzembe helyezésével az egyre elavultabbá váló szénalapú acélgyártási módszereket a legújabb, fenntartható acélgyártási technológiával váltják fel. A két új, 150 tonna kapacitású ívkemence (EAF) a korszerűsített, másodlagos kohászati létesítménnyel együtt képes lesz az acélhulladék újrahasznosítására, valamint a redukciós vaspellet közvetlen fölhasználására.